ساختمانهای نیمه پیش ساخته (علی خوشحال طلب - کارشناسی عمران-عمران)

عنوان مطلب: ساختمانهای نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی سقف و دیوار، شامل لایه میانی پلی استایرن و بتن پاششی (3D)

ساختمانهای نیمه پیش ساخته با صفحات منفرد ساندویچی 3D ، بنا به ملاحضات لرزه ای، انرژی، حریق و آکوستیک برای احداث ساختمانها، تا 2 طبقه مسکونی مجاز است. پانل  3D، شامل یک شبکه خرپای فضایی از میلگردهای ساده ، یک لایه پلی استایرن و دو لایه بتن پوششی در طرفین است. شبکه خرپای فضایی، از اتصال شبکه های فولادی ساخته شده به روش جوش نقطه ای اتوماتیک توسط، میلگردهای مورب حاصل می شود. در تولید این پانل ها، ابتدا لایه پلی استایرن به ضخامت 4 الی 9 سانتی متر، روی شبکه فولادی تحتانی قرار گرفته و میلگردهای مورب توسط دستگاه، از داخل لایه پلی استایرن عبور داده شده و به شبکه فولادی تحتانی جوش می شوند. در مرحله بعد، شبکه فولادی فوقانی بر روی مجموعه قرار گرفته و به میلگردهای مورب جوش داده می شود. در این سیستم بازشوها در زمان تولید در کارخانه و یا قبل از نصب، تعبیه شده، و تقویت های لازم در گوشه ها با استفاده از شبکه فولادی انجام شود.
لازم است پانل ها برای تحمل برش و خمش وارده در سقف و تحمل بار محوری و برش عرضی در دیوارها طراحی شوند و جزئیات لازم برای یکپارچه نمودن اجزاء سیستم به دقت مورد توجه قرار گیرد. در این پانل ها، لایه پلی استایرن علاوه بر نقش قالب بندی، در عایق کاری حرارتی، برودتی و صوتی نیز موثر است. پانل های  3Dدر قطعاتی با عرض یک متر و طول سه متر در کارخانه تولید می شوند. پس از حمل به کارگاه و اجرای زیرسازی مناسب، در موقعیت خود قرار داده شده و به یکدیگر متصل می شوند. پس از نصب و اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی لازم، دوسمت پانل ها به ضخامت 4 الی 7 سانتی متر با بتن ریزدانه بتن پاشی می شود. پس از انجام بتن پاشی، سطح بتن در دو مرحله به وسیله ماله تخته ای و ماله فلزی پرداخت می شود.
مزایای این سیستم در سه بخش معماری، سازه و اقتصادی عبارتند از : انعطاف پذیری پانل های ساندویچی برای ایجاد اشکال مختلف در بازشوها و فضاهای داخلی ساختمان، افزایش فضاهای مفید به دلیل ضخانت کم پانل ها، کاهش جرم ساختمان، بازپخش بیش تر نیرو به دلیل پیوستگی بین دیوارها و سقف، سهولت نصب پانل ها، کاهش زمان اجرای پروژه و نیروی انسانی مورد نیاز، امکان احداث سریع ساختمان و اسکان آسیب دیدگان ناشی از بلایای طبیعی. همچنین

از نقاط ضعف این سیستم می توان موارد زیر را برشمرد: ترد بودن فولادهای پیش کشیده، دشواری رعایت رواداری ها به هنگام نصب و شاقول کردن پانل ها، دشواری کنترل ضخامت بتن پاشیده، عدم ایجاد حفره در داخل بتن پاشیده شده داخل اتصال، عدم دست یافتن به مقاومت های بالای بتن، امکان ایجاد خوردگی در شبکه فولادی، عدم امکان دسترسی برای تعمیر یا اصلاح مسیر تاسیساتی. این سیستم در زمینه های انرژی، حریق، آکوستیک و سازه، در مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، مورد ارزیابی قرار گرفته و کاربرد آن، در حیطه الزامات ارائه شده مجاز است.

/ 3 نظر / 121 بازدید
مجتبی خدادادی

جالب بود از چه نوع مصالحی برای چسباندن این قطعات استفاده میشه؟؟؟؟در اتصال ایا ارماتور ها اتنظار وجود دارد؟؟؟؟ اگر میشه چند نمونه کار رو معرفی کنید.

سعید نژادحسینی

لایه پلی استایرن علاوه بر نقش قالب بندی، در عایق کاری حرارتی، برودتی و صوتی نیز موثر است. پانل های 3Dدر قطعاتی با عرض یک متر و طول سه متر در کارخانه تولید می شوند. پس از حمل به کارگاه و اجرای زیرسازی مناسب، در موقعیت خود قرار داده شده و به یکدیگر متصل می شوند. پس از نصب و اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی لازم، دوسمت پانل ها به ضخامت 4 الی 7 سانتی متر با بتن ریزدانه بتن پاشی می شود.مرسی علی اقا مطلب مفیدی بود.

علی خوشحال طلب

مجتبی جان سوال خوبی پرسیدی بیشتر برات توضیح میدم یک لایه پلی استایرن و دو لایه بتن پوششی در طرفین است. شبکه خرپای فضایی، از اتصال شبکه های فولادی ساخته شده به روش جوش نقطه ای اتوماتیک توسط، میلگردهای مورب حاصل می شود. در تولید این پانل ها، ابتدا لایه پلی استایرن به ضخامت 4 الی 9 سانتی متر، روی شبکه فولادی تحتانی قرار گرفته و میلگردهای مورب توسط دستگاه، از داخل لایه پلی استایرن عبور داده شده و به شبکه فولادی تحتانی جوش می شوند. در مرحله بعد، شبکه فولادی فوقانی بر روی مجموعه قرار گرفته و به میلگردهای مورب جوش داده می شود. در این سیستم بازشوها در زمان تولید در کارخانه و یا قبل از نصب، تعبیه شده، و تقویت های لازم در گوشه ها با استفاده از شبکه فولادی انجام شود.