دومین آسمان خراش دنیا (مهسا بدری-کارشناسی معماری)

معماران : گنسلر
مهندس سازه :تورنتون تومازتی
مساحت سایت :30370 مترمربع
طبقات : 121 طبقه
ارتفاع : 362 متر
سال ساخت : 2014
برج شانگهایدومین آسمان خراش دنیاست. پوسته داخلی و خارجی برج شانگهای شفاف می باشد. لایۀ داخلی از نمای پوسته ای دوجداره، ساختمانهای انباشته شده را در میان می گیرد، نمای خارجی برای ساختمان پوششی خلق می کند به طوری که تا بالای آن 120 درجه چرخیده و به برج شانگهای ظاهری متمایز و منحنی می بخشد. فضاهای میان دو جدارۀ نما، 9 آتریوم باغ های آسمانی ایجاد می کند.معماری پایدار به عنوان عنصر اصلی طراحی برج شانگهای می باشد.
باریک شوندگی نما، بافت و عدم تقارن در مشارکت برای کاهش بار باد ساختمان و در نتیجه آن 24 درصد کاهش مصالح مورد نیاز ساختمان و 58 میلیون دلار ذخیره پول می باشد.پوستۀ شفاف داخلی و خارجی ساختمان بیشترین نور روز و به موجب آن کاهش نیاز به روشنایی الکتریکی خواهد داشت. پوسته بیرونی این برج همچنین ساختمان را به نوعی عایق بندی می کند و در نتیجه آن انرژی مورد نیاز برای سرمایش و گرمایش کاهش می بابد.دیوارۀ مارپیچ این برج آب باران را جمع می کند که این آب باران برای گرمایش و سیستم تهویۀ هوای آن به کاربرده می شود.
نکته ای که این موضوع را جالب می کند، معماری پایدار و استفاده بهینه از انرژی است. استراتژیهای پایدار برج شانگهای ردپای کربن ساختمان را به اندازۀ 34000 تن در سال کاهش خواهد داد و این برج گواهینامۀ طلاییLEEDرا از انجمن ساختمان سبز ایالت متحده آمریکا و ساختمان سبز چین با سه ستاره را هدف قرار داده است. 
/ 3 نظر / 61 بازدید
نسرین جعفری

واقعا زیبا ست

نسرین جعفری

واقعا زیبا و جذاب بود

ایمان خانی

اگه معیار انتخاب بلند ترین برج های جهان ارتفاع کامل آن باشد(بامیله بالا برج) برج خلیفه و برج 101 تایپه که به ترتیب ارتفاع آنها 828 و508 متر ارتفاع دارند جزوء اولین ودومین برج های جهان محسوب نمیشوند!، به تازگی هم برجی در چین در حال ساخت به ارتفاع 838 متر که شاید ساخت آن تمام شده باشد در واقع معیار انتخاب بلند ترین برج های جهان چیست