استادیوم ورزشی برزیل2016 (زهرا محمدی سالک-کارشناسی ارشد معماری-معماری)

استادیوم ورزشی المپیک برزیل را که اخیرا گروه وستون ویلیامسون از کشور انگلستان طراحی کرده به عنوان طرح برتر برنده 12.000 $ شده است.این استادیوم با گنجایش پذیرش 70000 تماشاچی برای بازی های المپیک طراحی شده است.سازه مدور ان طبق مدل بالهای پرنده هنگام پرواز طراحی شده است همچنین لایه خارجی ان به شکل پر طراحی شده تا بتواند به تغییرات اب و هوا و نور عکس العمل نشان دهد و به خوبی با محیط اطرافش تطابق پیدا کند.این پرها در طول مراسم و لحظات مهم بازی طوری به حرکت در میایند که گویی زنده هستند.علاوه بر حرکت خارجی ان استادیوم روی پایه ستونهای چوبی بنا شده است که اطراف ان را اب و درختانی احاطه کرده اند که منجر به تعدیل هوای داخل استادیوم خواهند شد.همچنین با ایجاد سوراخهایی روی پایه ستونها اجازه ورود نور مناسب به داخل داده شده است.
از طرفی این بنا به درستی با غرفه کنار دریا که به شکل هلال ماه میباشد نیز ترکیب شده است که این غرفه محلی برای فرار از گرمای روز در طول دوره مسابقات می باشد.
دلیل انتخاب موضوع گسترش ساخت و توسعه ساختمانهایی است که بتوانند خود را با شرایط سخت محیط پیرامون خود طوری وفق دهند که منجر به فراهم اوردن اسایش هر چه بیشتربرای کاربران خود بشوند.
/ 4 نظر / 50 بازدید
فرزانه عروجی

برگزاری مسابقات جهانی و المپیک ها در کشورهای مختلف این امکان را برای معماران و گروه های طراحی فراهم میکند تا جدیدترین طرح ها را با استفاده از روش های نوین سازه ای طراحی و اجرا کنند.به همین خاطر برگزاری چنین مسابقاتی برای معماران میتواند فرصت مناسبی باشد. مرسی از مطلب خوبت.

بهاره قدیر

متاسفانه با بررسی بناهای معاصر ایران متوجه می شویم که طراحی معمارانه استادیوم های ورزشی در ایران نسبت به بناهای دیگر(مراکز تجاری،اداری،درمانی و ...) کمتر مورد توجه قرار گرفته است. حال با تحلیل و بررسی نمونه هایی از طراحی استادیوم های موفق امید می رود به طراحی این بناها نیز توجه ویژه ای داشته باشیم و با توجه به جمعیت جوان کشورمان ساخت این گونه بناها را به صورت جدی تری در برنامه های آتی خود قرار دهیم. (با تشکر از پست آموزنده شما)

بهاره قدیر

با توجه به دلیل انتخاب این موضوع توسط خانم مهندس زهرا محمدی سالک لازم دانستم توجه شما را به این پروژه نیز جلب کنم: ورزشگاه جام جهانی 2022 قطر،طرح زاها حدید می باشدکه برنامه ریزی برای شروع و ساخت و ساز این پروژه در سال 2014 می باشد. فرم این ورزشگاه با الهام از قایق های ماهی گیری و دکل کشتی های عربی به وجود آمده است و ازبازیکنان و تماشاگران در برابر نور خورشید در طول روز حفاظت می کند اما با این حال برای پایین آوردن دما در این ورزشگاه تاسیسات مکانیکی نیز لازم می باشد.با این که فیفا خواسته تا بازی ها در این ورزشگاه در ماههای سرد انجام شود ولی زاها حدید و همکارانش به دنبال راه های مبتکرانه ای برای کاهش دما در ماه های گرم سال هستند.یکی از این راه حل های به کار گرفته شده استفاده از الوار چوبی به جای فولاد است و درآن فولاد کمتری نسبت به ورزشگاه های دیگر استفاده شده است.همچنین این ورزشگاه 40000نفر گنجایش دارد که نیمی از صندلی ها موقتی هستند و بعد از جام جهانی می توانند برداشته شوند و ورزشگاه تبدیل به ورزشگاه محلی با 20000 نفر ظرفیت شود. منبع:http://inhabitat.com

بهاره قدیر

دوستان برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده عکس های این ورزشگاه می توانید به سایت مقابل مراجعه نمایید: http://inhabitat.com/zaha-hadids-qatar-world-cup-stadium-uses-passive-design-to-tackle-desert-heat/ از توجه شما ممنونم