ساختار عرشه فولادی (پوریا صافی- عمران- کاردانی کارهای عمومی ساختمان)

هرچند مدت زیادی از رواج این نوع سقف در کشورمان نمی‌گذرد اما در واقع این سیستم اجرای سقف از سال ۱۹۳۹ و با تدوین یک استاندارد صنعتی برای طراحی، اجرا و بهره‌برداری از این سقف توسط انستیتو سقف فولادی (SDI) به طور رسمی وارد صنعت ساختمان شده است.

سقف‌های کامپوزیت عرشه فولادی گامی است در راستای صنعتی سازی ساختمان چرا که ضمن معرفی الزامات و روش‌های اجرای آن در آئین‌نامه‌های معتبر بین‌المللی و تأیید آن توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن در کشورمان، دارای سرعت اجرای بالاییست. همانطور که اشاره شد با استفاده از این روش انواع مختلف سقف‌ها با کاربری‌ها و حالات متفاوت را می‌توان اجرا نمود

ورق فولادی شاخص‌ترین مصالح این نوع سقف می‌باشد که برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه (هر دو طرف) با ضخامت‌های ۸/۰ تا ۲/۱ میلیمتر را به وسیله دستگاه‌های Rol Forming به روش نورد سرد (Cold Forming) به حالت موجدار شکل دهی می‌کنند به صورتی که در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده می‌شود. برای محاسبه مشخصات هندسی مقطع می‌بایست از ضخامت پوشش گالوانیزه (Zinc Coating) صرف نظر نمود ارتفاع ذوزنقه‌ها (عمق کنگره) حداکثر ۷۵ میلیمتر می‌باشد همچنین عرض متوسط کنگره‌های پرشده با بتن نمی‌بایست کمتر از ۵۰ میلیمتر باشد.
ضمن رعایت ضوابط موجود برای این ورق‌ها می‌توان آنها را برای کاربری‌های مختلف به حالت‌های خاصی از ذوزنقه شکل داد تا به قابلیت‌های جدیدی دست یابند. این ورق‌ها می‌بایست در جان خود (قسمت شیبدار ورق) دارای فرورفتگی‌ها و برجستگی‌هایی باشند تا درگیری (Interlock) بین فولاد و بتن را ایجاد نمایند. در طی مراحل بارگیری، حمل و دپوی این ورق‌ها می‌بایست دقت لازم برای جلوگیری از تغییر شکل (Deformation) آنها صورت گیرد.
به نظر من اجرای این سقف باعث افزایش سرعت و سهولت در اجرای پروژه می شود، این سقف ویژگی های دیگری مانند دارای استاندارد صنعتی و ... می باشد امیدوارم از این سقف بیشتر در سازه ها استفاده شود.

لینک

/ 7 نظر / 59 بازدید
بهنام عبدی

پوریاجان ممنون از اطلاعاتی که به ما دادی جالب وکامل بود [تایید]

بهنام عبدی

پوریا جان ممنون از مطلب جالب وکاملت

رضا اثباتی

خودم به شخصه در پروژه هایی که از عرشه استفاده کردن حضور داشتم و سرعت بالای آن را دیده ام ، از نکات مثبت دیگرش می شود به راحتی در اجرای سقف اشاره کرد

فاطمه شهبازی

با تشکر از مطلب بسیار زیبا و کاربردی شما،از مزیت های سقف عرشه فولادی میتوان به نکات زیر هم اشاره کرد: در این نوع سقف قالب بندی حذف شده و ورقهای عرشه در حین اجرا به عنوان قالب عمل می کنند. نیازی به آرماتور کششی در این سقف نبوده و ورقهای عرشه پس ار گیرش بتن به عنوان فولاد کششی عمل خواهند کرد. در ساختمانهای صنعتی، پارکینگها و بطور کلی فضاهائی که نیاز به سقف کاذب ندارند، زیبائی ورقهای گالوانیزه سطح تمام شده یکدست و مناسبی را ایجاد می نماید.

وحید خاکباز

برخی از پروژه هايی که از این روش استفاده شده عبارتند از: مجتمع تجاري – اداري گل مریم به متراژ 110000 متر مربع - اداري - تجاري محمودیه به متراژ 96000 متر مربع - پروژه اتوبانک ملت به متراژ 70000 متر مربع - پروژه دپوي لاله تبریز به متراژ 30000 متر مربع - پروژه استانداري کرمان به متراژ 13000 متر مربع - پروژه مسکن بیمارستان ساسان به متراژ 14500 - پروژه مسکن هواشناسی به متراژ 7300 - پروژه لامیران به متراژ 7200 همچنین، شرکت ساختمانی آکام پارمیس در راستاي تلاش در جهت ارتقاي دانش مهندسی در زمینه اجراي پل، اقدام به استفاده از عرشه هاي فولادي به عنوان قالب به منظور تحمل بارهاي هنگام ساخت نمود که در پروژه هاي پل پنجم آمل ( 2800 متر مربع) و پل آبشناسان ( 2600 متر مربع) این ایده عملیاتی گردید. با تشکر

حمیدرضا آرندیان 922505002

با سلام و تشکر از مطلب خوبتون لازم دونستم در تکمیل پستتون یه سری مشخصات از سقف عرشه فولادی در اختیار بذارم: سبک تر شدن سازه (بدلیل کاهش تعداد تیرچه¬ها و افزایش دهانه تیرریزی) دارای وزن واحد سطح 210 کیلوگرم بر متر مربع حداکثر دهانه قابل اجرا بدون تیر فرعی و شمع¬بندی 3.5 متر توجیه اقتصادی (با در نظر گرفتن اثرات کاهش ضخامت دال و مصرف بتن، کاهش مصرف فولاد، حذف شمع گذاری و قالب) لازم به ذکر است هزینه اجرایی آن نسبت به سقف کامپوزیت معمول بیشتر است ولی با در نظر گرفتن مسائل فوق به¬صرفه¬تر و سریعتر است.

سارا خسروآبادی

مراحل اجرای سقف عرشه فولادی: 1- دپو و انتقال به طبقات 2- جا گذاری عرشه های فولادی  3- نصب میلگرد و گل میخ 4- بتن ریزی