روش های حفاری تونل (الهه کاشی-کاردانی عمران-ساختمان های بتنی)

تونلها و فضاهای زیزمینی برای مقاصد متنوعی ایجاد می‌شود که از آن میان می‌توان موارد زیر را نام برد:

تونلهای حمل و نقل و دسترسی ، تونلهای آب بر ، فضاهای زیرزمینی بزرگ(ایستگاههای مترو ، نیروگاهها، انبارهای زیرزمینی و کارگاههای استخراج مواد معدنی.طراحی هر یک از فضاهای فوق مستلزم دسترسی به داده‌های مناسب و به کارگیری تمهیدات ویژه است. در هرمورد طراح باید ضمن آگاهی دقیق از شرایط زمین ، ابتدا در جهت بهبودکیفیت مصالحی که قرار است تونل در آن حفر شود، اقدام نماید. در بسیاریاز زمینها تونلهای حفر شده نمی‌توانند خودنگهدار باشند و برای پابرجانگهداشتن آنها باید از حایلهایی استفاده کرد.
به نظر می‌رسدکه مهمترین عامل در طراحی تونل ، یا هر فضای زیرزمینی دیگر ، تامین پایداری آن است. قرارگیری این گونه سازه‌هادر میان مصالح طبیعی ، یعنی سنگ و خاک ، باعث شده است که شرایط زمین شناسی نقش اصلی را درپایداری ایفا نمایند
به نظر من تونل ها یکی از مهمترین مسیرها برای رفت و امد هستند.تونل ها یکی از هیجان انگیزترین مسیرها در طول سفر برای خود من است.و همیشه دوس داشتم در موردچگونگی ایجاد تونل اطلاعاتی داشته باشم.به همین دلیل مطالبی راجع به تونل در اختیار شما قرار دادم تا هم خودم و هم شما دوستان عزیزاستفاده کنید

لینک

/ 10 نظر / 42 بازدید

سلام دوست عزیزم ممنون از مطلب خوبی که برامون گذاشتی فقط اگه وقت کردی تصویری از ماشین الاتی که برای حفاری به کار میره هم برامون بزار با تشکر فراوان.

زهرا جوان بخت

دوست خوبم مطلب وموضوعی که انتخاب کردی بسیار عالی بوداستفاده کردم فقط اگه در مورد هزینه ها ونیروهای انسانی لازم برای انجام این گونه پروژه ها اطلاعاتی در اختیار داری برامون بزار.

غزاله غنچه زاده

حفاری تونل؟واقعا که خوب بود چون در این مورد اطلاعات کافی نداشتم.

حسین فراهانی

سلام.ممنون از مطلب خوبتون.چندتا سوال داشتم و پیشاپیش از جوابتون ممنون میشم. 1-در روش اتریشی شما اساس کار را بر نوعی حفاری که در آن خاکها نریزند شمردید.حال آنکه بازهم اشاره شد که همین قضیه سرعت حفاری را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد..به نظر شما پمپاژآب آهک به اطراف محل حفاری باعث عدم ریزش نمیشود؟اگر استفاده نمیشود علت در چیست؟(توضیح دهید) 2-تونلها در زیر شهر همانند رگهای انسان در زیر پوستند..حالا یه تجسم ساده .بدن زمانیکه حرکت میکند رگهایش نمیشکند وخون در آن جریان دارد این مثل همین تونلهاست این تونلها باید در برابر زلزله مقاومت کنند با تغییر شکل دهند..چه تمهیداتی برای این منظور در نظر میگیرید؟ 3-حفر تونل دارای مشکلاتیست حال اگر این تونل در شهر علل خصوص شهری مثل تهران باشد کاری پیچیده است چرا که ساختمانها دارای چاههای عمیق هستند ..سوال اینکه در حفاری در برخورد با چاهها باید چه کرد؟اگر سقف تونل به دلیل وجود چاه ریخت و چاه در تونل تخلیه شد چی؟ همچنین اگر چاه کنار تونل با فاصله ای مناسب باشد نفوذ مایعات آن و تماسش با بتن با عث حملات کلریدی و سولفاتی در بتن میشود .با این مسائل باید چه کرد؟ممنون..

درناسادات میرطاهری

دوستم ممنونم از مطالبت میخوام بدونم در حفاری کشور خودمون از چه دستگاه وتکنولوژی استفاده می کنن؟مرسی

الهه کاشی

با سلام خدمت اقای فراهانی.واقعا جای تحسین داره که شما مطالب رو با دقت میخونید ولی سوالاتون خیلی تخصصیه.و در حد توانم نیس که بخام جوابی خدمتتون ارایه کنم.

مجتبی خدادادی

دستگاهای T.B.M یا Tunnel boring machine یکی از مهمترین ماشین آلات حفر تونل می باشند که قادرند تونل را به صورت تمام مقطع حفر کنند. مواد حفر شده به وسیله سیستم ویزه از جلوی جبهه کار جمع آوری شده و به داخل نوار نقاله ای که از داخل دستگاه می گذرد به پشت ماشین هدایت می شود.

الهه کاشی

با تشکر از اقای خدادادی.خانم میرطاهری امیدوارم به جواب سوالتون رسیده باشید.

فرشته بهرامی

با تشکر از دوست عزیزم .فقط در مورد tbm اطلاعات بیشتر بده26

محمد

خیلی خوب بود....... استفاده مفید کردیم...... مرسی...