فناوری لیزر سه بعدی برای مدلسازی بناهای ارزشمند تاریخی ( تارا بهاری-ارشد معماری)

بهره گیری از فناوری لیزر سه بعدی برای مدلسازی بناهای ارزشمند تاریخی 
یک سازمان غیر انتفاعی به نام CyArk اقدام به مدل سازی وآرشیو نمودن بناهای ارزشمند تاریخی در سطح جهان با استفاده از فناوری لیز سه بعدی نموده است . این نهاد پیش بینی می کند که تا بیش از ۵۰۰ بنای ارزشمند بازمانده از دوران باستان را با استفاده از این فناوری ضبط و به صورت دیجیتالی مدل سازی و آرشیو نماید تا در موارد لزوم مورد استفاده محققین و متخصصین قرار گیرد . سیستم مزبور با اسکن بناهای تاریخی موجود طرحی دقیق و حاوی تمامی جزییات از ساختمان و خرابه های موجود تهیه و به فایل سه بعدی تبدیل می کند . گفته شده که درصد خطای این سیستم بسیار پایین و تنها حدود ۲ میلیمتر است . تاکنون مدل های بناهایی همچون جزیره ایستر - برج لندن - کوه راشمور و برج پیزا توسط این سیستم تهیه و ضبط شده اند . 
این تکنولوژی با ارائه جزییات در مدل سه بعدی می تواند به آسیب شناسی و یافتن روش های مناسب برای حفظ و بازسازی بناهای تاریخی کمک کند . همچنین با آرشیو نمودن میراث فرهنگی بازمانده از دوران کهن مجموعه ای غنی از این میراث ارزشمند برای نسل های آینده تدوین کرده و به محققین و دانشجویان جهت شناخت بهتر این بناها کمک نماید . 
منبع خبر :‌ وبسایت archdaily.com 
/ 7 نظر / 48 بازدید
فائزه گنجه

خیلی فناوری سودمندیه .فک کنم قبلا هم پرینترهای مدل های 3بعدی وجود داشته ولی اون فک نمیکنم جزییات رو هم میداده .ولی خیلی ابداع کاربردی و سودمندیه مخصوصا واسه دانشجوهای مرمت .مرسی از مطلبت

تارا بهاری

بله قبلا هم نرم افزارهایی بودند . اما اینطور که به نظر می رسه این تکنولوژی حرفه ای تره و با درصد خطای خیلی پایینی آثار تاریخی رو ضبط می کنه که می تونه برای مطالعه دانشجویان و محققین سود داشته باشه علاوه بر این آرشیوی با جزییات کامل از آثار ارزشمند تاریخی که امروز در اختیار ما هستند تهیه می کنه که تو آینده هم می شه بهشون استناد کرد . حتی اگر به دلایلی این آثار تخریب بشن هم اسنادشون حفظ می شه.

سحر میرابی

نکته ی مثب این فناوری آسیب شناسی بنا و ارائه روش مناسب برای بازسازی می باشد، چرا که در مرمت و بازسازی همیشه مشکلاتی از این دست وجود دارد که بنا درست آسیب شناسی نمیشه ...از طرف دیگه ارائه جزییات به اجرای صحیح و بازسازی درست بنا منجر میشه...خیلی از بناها هستند که با بازسازی غلط هویت بنا رو از بین بردن... مرسی از مطلب...امیدورام این فناوری به ایران هم بیاد.

تارا بهاری

یه نرم افزاری هم هست به نام Tourweaver . بهش اطلاعات رو وارد می کنید و به شما یک تور کشت و گزار مجازی از ساختمان مورد نظرتون رو با فرمت Flash میده . به نظرم این نرم افزار هم جالبه تا از طریق اون بتونیم بناها یا فضاهای خاصی رو به صورت یک تصویر متحرک به دیگران معرفی کنیم . یا در واقع دیگران رو بصورت مجازی به گشت و گزار در فضای مورد نظر ببریم .

علی مرادی

در راستای این مطلب میشه به فناوری پرینترهای سه بعدی (additive manufacturing) که با استفاده از فایل شبیه سازی عمل میکنند اشاره کرد . در حال حاظر این تکنولوژی در ابعاد 50سانتی متر در هر بعد و به منظور ساخت ماکت،صنعت اسلحه سازی و جدیدا برای ساخت قسمتهایی از موتور هواپیماهای جت استفاده میشود . در صورت گسترش این تکنولوژی و امکان ساخت قطعات بزرکتر میتواند برای مرمت و بازسازی بناهای باارزشی که تخریب شده اند ولی مشخصات آنها در دست محققین میباشد مورد استفاده قرار گیرد.

رجا آئینی

خیلی نرم افزار جالب و دقیقی هستش ، به نظرم خیلی میتونه تو کشور ما مفید باشه چون که ما کلی بنای تاریخی و قدیمی داریم و به علت تعمیر و نگهداری نامناسب در حال از دست دادنشون هستیم این نرم افزار میتونه کمک کنه به حفظ آثار تاریخی ایران عزیزمون

امید اقبالی

مرسی از پست جالبت، با توجه به روند کنونی آسیب به بناهای تاریخی که موجودیت این بناها را به خطر می اندازد، این تکنولوژی شیوه ی خوبی برای حفظ و مستندسازی این بناها به نظر می آید که در نبود این بناها بسیار مفید خواهد بود.