روش های نوین کاهش شدت لرزه ای در ساختمانهای بتنی (مجتبی خدادادی-کارشناسی عمران)

روش های نوین کاهش شدت لرزه ای در ساختمان های بتنی(مجتبی خدادادی-کارشناسی ناپیوسته عمران-عمران)

بررسی راهکارهای کاهش شدت لرزه ای سازه مورد توجه قرار گرفته شده در این مقاله روش های متفاوتی برای کاهش نیروی لرزه ای وجود دارد که از جمله آن ها کاهش وزن سازه می باشد که این امر باعث کاهش نیروی لرزه ای وارد شده می گردد . یکی دیگر از این روش ها نصب جداگرها می باشد . جداگرها با افزایش جابجایی سازه و کاهش شتاب لرزه ای نیروی زلزله را کاهش می دهند همچنین نصب میراگرها می تواند همانند کمک فنرهای ماشین با اتلاف انرژی و افزایش شکل پذیری تکانه زلزله را کاهش می دهند . یکی از روش کاهش وزن ساختمان در سازه های بتنی برداشتن کامل طبقات فوقانی ساختمان می باشد که همیشه باعث کاهش برش پایه نمی شود زیرا باعث کاهش ارتفاع سازه شده که این امر تغییر در دوره نوسانی ساختمان می گردد و مهندسین عمران و معماری حتما باید به این نکته توجه کنند . جداگر در تراز پی و زیر ستون ها اجرا می گردد و باعث افزایش جابجایی سازه ها می گردد ، میراگرها همانند بادبند نصب می گردد و نباید مانعی برای حرکت آن ها در زلزله مانند دیوارهای صلب وجود نداشته باشد. در این مقاله سعی شده تا خوانندگان با موضوع آشنا و استانداردهای موجود در زمینه مطرح شود.
 
/ 4 نظر / 85 بازدید
علی خوشحال طلب

موضوع جالبی بود با اجازه اضافه می کنم انواع جداگرھا شامل مفصل انعطاف پذير (لاستیكي) و مفصل لغزنده مي شود. مفصل انعطاف پذير خود به انواع مختلف تقسیم بندي مي گردد. باز دوره نوساني در سازه ھايي كه از جداگر استفاده شده است به دلیل كاربرد اين جداگرھا 2تا 4ثانیه تخمین زده مي شود. ھمین طور در ساختمان ھايي كه بر روي خاك ھاي خیلي ضعیف يا ساختمان خیلي بلندمرتبه مي باشد و انعطاف پذيري ممكن است مقدور نباشد استفاده از جداگر مي تواند بسیار سودمند باشد.

مجتبی خدادادی

با تشکر از دوست خوبمان جناب آقای خوشحال طلب

امین گلکار

باسلام به دوست خوبم. مطالب جالبی بود لذت بردیم+ با این حساب به نظر من اگه میراگرهاوجداگرها درست اجرابشن ولی خودسازه از نظارت خوبی برخوردارنباشه میشه گفت خرج اضافه ای (بدون اهمیتی) برای کاهش شدت زلزله درسازه کرده ایم پس نیازبه نظارت بالایی ازسوی مهندسان عمران بایستی صورت پذیرد.متشکرم

با تشکر از دوست خوبمان جناب آقای گلکار