سپتیک تانک (محمد رجبی-کاردانی فنی عمران-کارهای عمومی ساختمان)

سپتیک تانک در مناطقی که سطح اب بالا بوده و یا زمینی سنگی بوده بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. سپتیک تانک مخزنی است که توسط حداقل یک دیواره به دو بخش نا مساوی تقسیم شده است. در بخش اول  ذرات درشت ته نشین شده و در کف مخزن انباشته می شوند. چربی و روغن های شناور نیز بر روی سطح تجمع می یابند. لجن انباشته شده در کف سپتیک تانک به کمک باکتریهای بی هوازی بخشی از مواد آلاینده را تجزیه کرده. ارتباط بین بخش اول و دوم به گونه ای است که امکان عبور مواد ته نشین و چربی های شناور شده از بخش اول به بخش دوم وجود ندارد و بدین صورت پساب زلال شده به بخش دوم منتقل می گردد. در نهایت پساب از طریق یک لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می گردد.انواع سپتیک تانکها: پلی اتیلن و بتنی و فایبر گلاسی. نکته مهمی که باید حتماٌ رعایت شود این است که در تمام مدت مقدار فاضلابی که از آن خارج می شود برابر با مقدار فاضلابی باشد که وارد سپتیک تانک می شود.
سپتیک تانک و تصفیه فاضلاب

استفاده از انها در شمال کشور کم بوده و بهتر است برای سالم ماندن محیط استفاده از ان رواج پیدا کند.اگر بتوانند از گاز تولید شده در ان,در خود ان منزل استفاده کرد خیلی مناسب برای حفظ انرژی فصیلی است.باز اگر اب خارج شده از ان را بتوان در حد شست و شوی بدن و لباس تصفیه کنند باز خیلی بصرفه تر است.باید توجه داشت که پساب های باقیمانده از این فعل و انفعالات به صورت پساب هایی در می آیند که برای محیط زیست بسیار مضر و عامل بیماری های خطرناکی هستند بنابرین هرگز نباید این پساب ها مستقیماً جذب آب های زیر زمینی و منابع آب جاری شوند از این رو باید این مایع از مخزن بتنی خارج شده و وارد حوضچه های کلر زنی و بعد از آن دفع گردد.
/ 7 نظر / 61 بازدید
فاطمه آب نیکی

با سلام.انشاا.. که در آینده این موضوع گسترش پیدا کنه.ممنون

عرفان آهوخش

سلام جیگر،مطلبت عالی ود فک نکنم برا شست وشوی بدن بشه استفادش کرد!!!!مگر اینکه تکنولوژیه تصفیه آب پیشرفت کنه ممنون،خسته نباشی دوست عزیز

زینب حیدر فیروزآبادی

باسلام ممنون از مطلب جالبتون،خیلی مفید بود

مهسااحدزاده

خیلی مفید و جالب بود ممنون[خرخون]

بهنام شکوفه زاده

سلام ممد جان مطلبت خعلی خوب بود خعلی استفاده کردیم ولی یه سوال ... [سوال] طول عمر سپتیک تانک چقدره آیا؟؟؟[متفکر]

نیلوفر خورشیدی

هر چند مطلب مرتبط به تاسیسات بود اما جالب بود متشکرم

محمد رجبی

معمولا به اندازه طول عمر ساختمان ازش استفاده میشه ولی هر 2 تا 5 سال لجن و جرم داخلش تخلیه می کنند