وتروپلیس (نفیسه دولتی - عمران آب)

وتروپلیس شهر شناور بانکوک(طرحی برای مقابله با سیل و سونامی)

میزان خطر آبگرفتگی شهرها در قرن بیست و یکم به حدی است که مقابله با بالا آمدن آب دریاها ، طغیان رودخانه، آماده سازی شهرها برای عبور از بحرانهای ناشی از سیلابها تبدیل به یکی از مهمترین اهداف شهرها در راستای پایدارسازی شده است. گاهی سیلابها منجر به اختلالی چند ساعته در سیستمهای حمل و نقل می شوند و گاهی ممکن است یک منطقه را تا چندین روز زیر آب برده و خسارات و تلفات جانی برجای گذارند.
از سال 2010 تا امروز نزدیک به 14 سیلاب بزرگ مناطق مختلف جهان را در برگرفته است. چین، برزیل، کلمبیا، انگلستان، آمریکا، ، لهستان، تایلند، مالزی و پاکستان محل وقوع این سیلابها بوده اند. سیلاب سال 2011 چین بیش از 100 هزار نفر را آواره کرد و 54 کشته بر جای گذاشت. در برزیل در سال 2011 700 نفر بر اثر سیل جان سپردند و بیش از 14000 نفر آواره شدند، شدت حادثه به حدی بود که فجیع ترین سیل این کشور نامیده شد. سیل سال 2010 پاکستان، وخیم ترین سیل این کشور طی 80 سال گذشته بود و بیش از 1500 نفر را به کام مرگ فرستاد و 1 میلیون نفر را آواره کرد.
دردهه اول قرن بیست و یکم 24 سیلاب بزرگ و تاثیر گذار در فهرستهای جهانی ثبت شده اند. انگلستان، هند،استرالیا،مالزی، اتیوپی، بنگلادش، کره شمالی و کره جنوبی و اسکاتلند خاستگاه این سیلابها بوده اند. سیلاب سال 2007 آفریقا 14 کشور این قاره را فلج کرد و بیش از یک میلیون آسیب دیده برجای گذاشت. در سال 2007 همچنین انگلستان شاهد وقوع سیلابی مثال زدنی بود. شهر شفیلد تنها در عرض 18 ساعت زیر آب رودخانه "دان" رفت، البته این سیلاب تلفات پایینی بجای گذاشت و تنها 6 نفر جان باختند. در سیلابهای تابستانی سال 2008 هندوستان  2400 نفر جان خود را از دست دادند و توفان "آلیسون" در تگزاش آمریکا جان 30 نفر را گرفت. در سال 2005 "کامبریا"ی  انگلستان خسارتی 250 میلیون پوندی بابت سیلاب متحمل شد و این بدترین سیل منطقه تا آن زمان بود، البته سیلاب ناگوارتری در سال 2009 دوباره این مطقه را فرا گرفته که خسارات بیشتری نسبت به سال 2005 به جای گذاشت. آلبرتای کانادا در سال 2009 سه هفته تمام زیر آب بود. در طول این مدت تنها 4 تن کشته شدند اما خسارتهای میلیارد دلاری وارد شده به این منطقه تا چندین ماه جبران نشده بود. بمبئی هند در سال 2005 شاهد وقوع سیلابی بود که بیش از 700 کشته بر جای گذاشت و زیرساختهای شهری را تا ماهها دچار اختلال کرد. شدت سیلاب به حدی بود که برخی مناطق این شهر تا 5 متر زیر آب رفتند. در سال 2005 هشتاد درصد از شهر نیواورلئان آمریکا پس از وقوع طوفان کاترینا به زیر آب رفت و بیش از هزار نفر از شهروندان جان خود را از دست دادند، خسارات ناشی از وقوع سیلاب در نیواورلئان تا چندین سال برطرف نشده بود . بسیاری از شهروندان مقامات محلی و حکومتی را بابت تاخیر در رسیدگی به این منطقه سرزنش کردند.  در سال 2007 سیلابهای بهاره جان 11 نفر را در "میتلند" استرالیا گرفت و 4000 نفر را آواره کرد.
اینها تنها گوشه ای از سیلابهای مهم به وقوع پیوسته در فاصله زمانی 12 ساله قرن بیست و یکم بود.  تقریباً هیچ کدام از مناطق جهان طی 100 سال گذشته از گزند سیلاب ، بارانهای سهمگین و طوفانها درامان نبوده اند. سیلاب به عنوان یک بلای طبیعی که قابلیت پیشگیری از تلفاتش وجود دارد دست به قتل عامهای زیادی زده است. سیلاب سال 1931 در "نانژیانگ" چین پرتلفات ترین سیل تاریخ شناخته می شود. برآورد می شود که  دو میلیون و پانصد هزار نفر در این رخداد غیر مترقبه جان خود را از دست دادند. سیلابهای پرتلفات چین معمولاً حاصل طغیان "یانگ تسه " هستند. این رودخانه در سال 1938 هم  500 هزار نفر را به کام مرگ فرستاد. باقی مناطقی که بیش از بقیه نقاط جهان از سیل ضربه دیده اند هم بیشتر در آسیای شرقی واقع شده اند. هانوی ویتنام در سال 1971 صد  هزار شهروندش را در جریان سیل ناشی از طغیان رود سرخ از دست داد، حتی در سال 2004 تسونامی باعث شد که 150 هزار اندونزیایی به کام مرگ بروند. این در حالیست که نام یک شهر ازخارج از قاره اسیا در فهرست ده شهر پر تلفات سیل های تاریخ به چشم می خورد. سیلاب سنت فلیکس در هلند البته در سال 1530 صدها هزار هلندی را به کام مرگ فرستاد. مطالعه آمارهای مرگ و میر و خسارات سیلابها و همچنین هشدارهای جهانی در مورد تغییرات آب و هوایی ضرورت توجه بیشتر شهرهای آسیایی را به پیگیری اقدامات مربوط به تامین زیرساختهای مقاوم در برابر سیل بیش از پیش معین می سازد.

به تازگی پروپوزال شهر شناوری را برای بانکوک پایتخت تایلند ارائه کرده اند که میتواند در مقابل موجهای ناشی از عوامل طبیعی همچون زلزله و حتی جزر و مدهای شدید مقاومت کند. اگر این طرح عملی شود دیگر نیازی به مقابله با سیلهای ناشی از سونامی نیست بلکه چنین شهرهایی میتوانند بدون آسیب از موجهای ایجاد شده جان سالم به در ببرند.

بانکوک پیوسته در خطر سیلهای ناشی از آب دریا است که خسارات زیادی به شهر وارد میکند. طبق یک تحقیق بیشتر قسمتهای شهر تا سال ۲۰۵۰ بصورت باتلاقی در خواهد آمد. این شهر حدود ۳۰۰ سال پیش بر روی یک جزیره باتلاقی ساخته شد که همین موضوع باعث جدی تر شدن تهدید ناشی از سیل میشود. اطراف این شهر را آبهای آلوده احاطه کرده اند. آبهایی که باقی مانده مزرعه های پرورش میگو هستند. همچنین با رشد جمعیت و توسعه بیشتر شهر وضعیت نگران کننده ای برای آینده آن بوجود آمده است.

با توجه به این مشکل بانکوک, مهندسین  پیشنهاد داده اند بجای مقابله با سیل, خود را با آن سازگار کنند. در این طرح خانه ها – پیاده رو ها و جاده ها بصورت قسمتهای مجزا به هم چسبیده در نظر گرفته شده اند.

 

/ 6 نظر / 108 بازدید
مجید محمداقا

با تشکر جالب بود . با پیشرفت علم این دور از تصور نیست

الهه سعادت

خیلی جالب بود.

خاطره عظیمی

خیلی خوب و جالب بود.ممنون

فائزه گنجه

مطلب جالبی بود ولی به نظرم بهتره که اجرا نشن این شهرها چون به نطرم خیلی دلگیره و کلا به خاطر ی سری تعاریف دیگه نمیشه بهش شهر گفت ،هرچه قدرم به جلوگیری از صدمات سونامی کمک کنه اما خیلــــــــــــــــــــی دلگیر و گنگه

مریم عزیزی

منم با نظر فائزه موافقم.اگرچه امروزه شاهد این هستیم که معماری با تکنولوژی و خلاقیت عجین شده و به نحوی در تکمیل معنای واقعی خودش یعنی فضاهایی برای امنیت و آرامش وآسایش نسبی بدون این دو ناتوان خواهد بود اما به نظرمن با وجود خلاقیت و تکنولوژی اصول روابط انسانی در تحلیل فضاهای شهری حتی برای اسکان های موقت باید در نظر گرفته شود و خانه ها و پیاده روها و جادهامجزا از هم وکمبود ارتباطات بصری شاید شهر را درمقابا طوفان ها وسیلاب ها محافظت کند اما در برابر طوفان های روحی و انسانی عاجز خواهد بود.اما از حسن سلیقه ات مچکرم.

سید محمد امینی

با سلام: دوست عزیز شما با این تصاویری توهمی هر بیننده عوامیو به تعجب وامیداری.اما اهل فن با ی نگاه گذرا سریع میتونن تشخیص بدن که این تصاویر جالب ی سری نقاشین که بیشتر کار یک سری معماره که از نظر علم مهندسی عمران امکان اجرا چنین طرح هایی چه از نظر اجرایی و فنی چه از نظر هزینه ساخت در حال حاضر امکان پذیر برای هیچ کشوری نیست.اما برای تصور هزاران سال آتی و شهرهای آخروالزمان جالبه.ممنونم که موجبات خنده و شادی مارو فراهم کردی.