برج خلیفه ی دبی (مهدی مهدوی - مهندسی معماری -معماری)

برج دبی قسمت مرکزی و شاهکار پروژه.ای عظیم در قلب شهر دبی است. این پروژه که با نام پروژه مگا شناخته می.شود، در زمینی به وسعت 200 هکتار اجراشده است و مشتمل بر 30هزار واحد مسکونی، 9 هتل، 2.5 هکتار پارک، 19 برج مسکونی، بازار بزرگ دبی و 12 هکتار دریاچه است. هزینه کل پروژه بالغ بر 20 میلیارد دلار تخمین زده می.شود.
معماری برج دبی تلفیقی از الگوهای سنتی معماری اسلامی و معماری مدرن است. طرح اولیه برج از یکی از گل.های صحرایی امارات به نام  Hymenocallis الهام گرفته شده است.
از مهم.ترین مشکلاتی که مهندسان در ساخت این  برج تجربه کردند، می.توان به طراحی لرزه ای سازه، نیروی باد حاکم در طراحی سازه ای، انتقال نیرو و مصالح در ارتفاعات زیاد و طراحی نمای خارجی مقاوم در برابر شرایط آب.وهوایی سخت دبی شامل دمای بالای محیط، طوفان.های شن و تابش فرابنفش خورشید سوزان اشاره کرد. هم.چنین در ساختمان.های بلند، تغییرات فشار و دما با افزایش ارتفاع محسوس است که اثرات آن را باید در طراحی سازه لحاظ کرد.
شاید برای دوستان جالب باشه که بدونن بزرگترین برج جهان چه برجیه و چه خصوصیاتی داره و همچنین چگونه سازه ای با این ارتفاع زیاد ساخته میشه.
آشنایی با مشکلاتی که در راه ساخت این برج وجود داشته یکی دیگر از زیبایی های این مطلبه که به نظر من خواندنش میتواند برای دانشجویان رشته های معماری و عمران مفید باشد.
/ 6 نظر / 87 بازدید
tarannom

شاید این خبرو شنیده باشین، با توجه به جریانات اخیر و زلزله هایی که تو کل کشور همرو نگران کرده جالبه بدونید که نگرانی تا دبی هم رفته و دستور تخلیه برج خلیفه دبی رو دادن!!! البته تا الآن دیگه باید تخلیه شده باشه...

یوسف بهرامی

ملات خشک آماده-معرفی و کاربردها(یوسف بهرامی خلیل آبادی-کارشناسی ناپیوسته معماری-معماری). 902107010مدیری و تشکیلات کارگاهی شاید بتوان ملات را یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی که از آن برای اتصال قطعات بنایی ویا اندودکاری استفاده شده است.آثار به جا مانده ازملاتها به حدود 5000سال قبل در ایران و یونان و مصر بر می گردد.در این مقاله مروری برانواع ملات خشک و مشخصات آنها شده است و امید است با توجه به مزایای متعددی که هم از نظر فنی وهم از لحاظ اجرایی دارند شاهد تولید وتوسعه کار برد آن باشیم. دلیل انتخاب این موضوع جذابیت کاربرد مصالح خشک نسبت به برخی مصالح مدرن می باشد

محدثه جوادزاده-معماری

بزرگترین برج جهان؟؟؟ فکر نکنما...

محمدنعیمیان

شاید براتون جالب باشه که بدونید بر اساس اعلام سازندگان، ارتفاع برج دبی 828 متر است که 320 متر بیشتر از ارتفاع نزدیک.ترین ساختمان مسکونی رقیب آن، ساختمان تایپه 101 با 508 متر ارتفاع است. قبل از برج دبی، بلندترین سازه دنیا دکل تلویزیونی KVLY در داکوتای آمریکا با ارتفاع 628.8 متر بود. این برج همچنین رکورد 31 ساله سی.ان تاور کانادا را که با 553 متر ارتفاع، بلندترین سازه خودمتکی(Free-Standing) دنیا بود، شکست.

محمد مهدی نظری

ممنون از مطلبی که ارائه دادید،همیشه دانستن ترین ها برایم لذت بخش بوده،طول عمر مفید این بنا چقدر تخمین زده شده؟ باتشکر

آقای نظری ترینی وجود نداره که شما از شنیدنش لذت ببرین این برج هم سازه ایه مثل خیلی از سازه های دیگه که فقط کمی متفاوت هستند.