جشنواره نور در اروپا (سحر میرابی-کارشناسی ارشد معماری)

این جشنواره در اواسط پاییز، زمانی که شب در طولانی ترین حالت خود قرار دارد، برگزار می گردد. به طوری که در 10 سال اخیر هر چه بیشتر در سطح جهانی مطرح گردیده است.دلیل اصلی موفقیت این جشنواره فقط نور است، خیلی ساده فقط نور. چرا که نور در هنگام شب مردم را به راحتی جذب خود می کند؛ مانند زمان کریسمس و چراغ های چشمک زن آن که بازارهای تجاری رونق می بخشد.معروف ترین جشنواره نور در لیون، پایتخت جشنواره نور با طولانی ترین سابقه از قرن 17 (1643) آغاز شده است؛ که در واقع الهام گرفته از صف های کاتولیگ ها برای شمع روشن کردن بوده است.در بخش گردشگری این جشنواره ها، در سطح بین المللی به یک منبع اقتصادی و فرهنگی تبدیل شده اند که در تاثیر فوق العاده ای در جذب توریست، بازدید کننده ها، تولیدات محلی و تبلیغات شهری داشته است.
در مخلص کلام بازی با نور(وسیله ای که کمترین آسیبی به بنا و محیط زیست وارد نمی کند) در این جشنواره ها باعث رونق اقتصادی در شهرها و محل های برگزارکننده و جذب توریست و در بعضی مناطق رشد جمعیت  شده است. شاید تنها نکته منفی این جشنواره ها خاموشی موقت بخشی از منطقه باشد، که برای زمان کوتاهی کسب و کار افراد منطقه را تحت شعاع  قرار می دهد، همچنین اگر از تاسیسات مناسب نوری استفاده نشود ممکن است باعث آلودگی نوری گردد. در مجموع حسن های فرهنگی و آموزشی و اقتصادی این جشنواره ها به اثرات منفی کوچک آن ارجحیت دارد.
لینک

/ 8 نظر / 75 بازدید
تارا بهاری

این یک ایده فوق العاده جالبه که علاوه بر جذب توریست و رونق صنعت توریسم در یک شهر ، کانسپت استفاده از نور رو هم در طراحی فضاهای شهری و معماری داخلی معرفی می کنه . در واقع نشون میده که با بهره گیری از سیستم های ساده نورپردازی می توانیم فضاهای عادی رو به فضاهایی خاص و جذاب تبدیل کنیم . همون فضاهایی که قبلا بی اعتنا از کنارشون رد می شدیم ، با یک نورپردازی جذاب به نقاط جذب توریست با ارزش بصری بالایی تبدیل می شن . مرسی از مطلبت .

شادی میربابایی

مطلب بسیار جالبی بود .با یک عنصر ساده مانند نور میشه اهمیت وﺟﻮد روﺷﻨﺎﻳﻲ ﺷﻬﺮي و ﻧﻘﺶ آن در ﺗﺄﻣﻴﻦ اﻣﻨﻴﺖ شهر: ﺗﺄﺛﻴﺮ ﻧﻮر از ﻧﻈﺮ اﺣﺴﺎﺳﻲ ﺑﺮ ﺷﻬﺮوﻧﺪان و راﺑﻄﻪ آن ﺑﺎ اﻳﺠﺎد اﻣﻨﻴﺖ و آراﻣﺶ:جذب توریست و درآمدرایی شهری شد

سحر میرابی

ممنون از توجهتون دوستان...همون جور که خودتون اشاره کردین، این موضوع به راحتی میتونه جذب توریست کنه...به طوری که در چند شهر اروپایی باعث افزایش رشد جمعیت شده، همین طور در دید بصری شهر هم تاثیر به سزایی داره...امیدورام در ایران هم بحث نور در شهر فراتر از یک عنصر روشنایی پیش بره.

رها صارمی

مطلب جالب و مفیدی بود سحر جان،به نظر من نور و نورپردازی موضوعی که تو هر زمانی احساس و مفهومی خاص به معماری و زندگی میده.تاثیر نور و نور پردازی تو شب رو ادراک انسان غیر قابل انکاره، و از اونجایی که همه طراحی ها و جنبه های زندگی شهری با احتساب نور خورشید انجام میشه این کار باعث میشه تا در شب هم بشه سیمای شهر و زیباتر کرد و جنبه ی دیگه ی این فستیوال از نظر من جنبه ی جذب توریستش هست که واقعا میتونه به اقتصاد کشور کمک کنه و باعث میشه خیلی از جنبه های کم اهمیت شهری با کمک نورپردازی صحیح و زیبا به چشم بیاد...

الهام افشارنژاد

برای من خیلی جالب بود که کشورهای دیگه با نورپردازی می تونند به جذب توریست بپردازند و از این طریق برای کشورشون درآمد زایی بکنند در حالی که در کشور ما حتی سعی نمیکنیم که بستری مناسب به وجود بیاریم تا توریست ها بخواهند از آثار باستانی ما دیدن کنند

محمد سلامت راد

این مطلب منو یاد معماری گذشته خودمون و بازی استادانه با نور بخصوص نور خورشید انداخت شاهد صحبتم مسجد نصیرالملک در شیراز و شبستان فوق العاده اون شاهکاری از نور و رنگ و لطافت به نظرم این مسجد دانشگاهی برای همه معماراست شما اینطور فکر نمی کنید؟!

یونس دادبخش

موضوع جالبی بود

سحر میرابی

خوشحالم موضوع برای شما دوستان هم جالب بوده...بله منم مثل فکر میکنم جناب سلامت...مسجد نصیرالملک فوق العاده ست.