سیستم ساختمانی ترونکو(محمدرضاحسینی-کاردانی عمران-سازه های بتنی)

این مطلب درمورد سیستم ساختمانی ترنکو هست. که در زبان اسپانیایی به معنای الوار است.طرح اصلی این سیستم برگرفته ازهمان ساختمان های چوبی و سنتی در آمریکا و کانادا است. اما در این سیستم به جای استفاده از الوارهای چوبی از لوله های گالوانیزه استفاده میشود.چون این لوله های فولادی تو خالی هستند به عنوان عایق حرارت نیز به شمار میروند.
سرعت ساخت در این شیوه به مراتب بالاتر از دیگر سیستم ها است که راه حل مناسبی برای ساخت واحدهای مسکونی با سرعت بالا است به طوری که میتوان برای 300 متر مربع سقف و دیوار در یک روز کاری 8 ساعته با 10 نفر نیروی انسانی کار را به اتمام رساند.
لوله های گالوانیزه نیز در این سیستم به دلیل سبک بودن به سهولت قابل حمل و نقل هستند.به طوری که هر کارگر میتواند با هر دست یک لوله را حمل کند.
این مطلب رو انتخاب کردم چون یکی از روشهای بی دردسر و نوین برای ساخت و ساز است.
لذا این مطلب را که برای خود هم جذابیت چندانی داشت قرار دادم
چون تصور اکثرما از ساخت و ساز بتن و فولاد سنگین و دیوارهای سنتی با مصالح سنتی است
اما این شیوه کاملا متفاوت عمل میکند
و فقط با استفاده از یک سری لوله های بسار سبک ساختمان هارا میسازند.
لینک   
و با کمک از کتاب فناوری های نوین ساختمانی
تالیف : دکتر محمود گلابچی و دکتر حامد وظاهریان
/ 2 نظر / 55 بازدید
مهرناز نورمحمدی

این سیستم علاوه بر مزیت های ذکر شده محدودیت هایی دارد از جمله تعداد طبقات .در ساختمان هایی که با این روش ساخته میشود نباید تعداد طبقات از 2طبقه تجاوز کند.علاوه بر این شکل پلان باید فرم مربع مستطیل داشته باشد.علت این محدودیت استفاده از لوله های گالوانیزه میباشد که نمیتوان با استفاده از انها فرم دایره طراحی کرد.

سارا خسروآبادی

انواع سیستم: 1.چوبی 2.فلزی ب- اتصالات معمولی اتصال دو لوله با زاویه 90 درجه، توسط این نوع اتصالات( که اتصال معمولی نامیده می شود) انجام می شود. ج-اتصالات دوتایی از این اتصال( اتصال دوتایی) در تقاطع دو دیوار استفاده می شود. مرسی از اطلاعات مفیدتان...