گود برداری (پروین نظری - کاردانی-عمران اب)

فصل اول :پی سازی
 نخـستن مرحله در اجرای یک ساخـتمان پی سـازی می باشد که این کار باید بعد از گود برداری وپی کنی انجام گیرد .همانطورکه می دانیم در زمینهای خوب حداقل عمق پی های نوادی در حدود 50 سانتی متر می باشد . و اگردراین عمق زمین بکر در دسترس نباشد باید عمق پی را تا زمین بکر ادامه دهیم .
1) گود برداری : بعد ازپیاده کردن نقشه و کنترل آن را صورت لزوم اقدام به گود برداری می نماید گود برداری برای آن قسمت از ساختمان انجام می شود که در طبقات پائین تراز ترازکف طبیعی زمین ساخته می شوند مانند موتورخانه ها وپارکینگ ها وانبارها وغیره ... در موقع گود برداری چنان که محل گود برداری بزرگ نباشد از وسایل معمولی مانند بیل وکلنگ و فرغون استفاده می شود برای گود برداریهای بلند و بزرگتراستفاده از بیل وکلنگ مقرون بی صرفه نبوده و بهتر است از وسایل مکانیکی مانند لودر و غیره استفاده شود در اینگونه موارد برای خارج کردن خاک از محل گود برداری و حمل آن به خارج کارگاه معمولا از سطح شیب دار استفاده می شود بدین طریق که در ضمن گود برداری سطح شیب داری درکف گود برداری برای عبور کامیون و غیره ایجاد  می گردد و بعد از اتمام کار این قسمت بوسیله دستی گود برداری می شود .
نظر :چون در حال حاضر ساختمان سازی یک مقوله ی مهم در صنعت ساخت کشور ما محسوب میشود و بسیاری از شغل ها را به خود اختصاص داده است این موضوع را انتخاب کردم و در ساختمان سازی اولین مرحله گود برداری میباشد و در گودبرداری خیلی مهم است که ما محاسبات را درست انجام دهیم و با توجه به نوع خاک ان منطقه گودبرداری شود و اگر خاک ان منطقه کم تحمل باشد ممکن است هنگام گود برداری ساختمان های اطراف فروبریزد و چاره ی این کار این است که ما از روش نیلینگ استفاده کنیم تا خاک ان منطقه مقاوم شود .
/ 4 نظر / 62 بازدید
صباکرملو

سلام کامنت هاتون عالی بود

علی چراغی

[نیشخند]مطالب مختصر و مفید بود.خسته نباشید

لیلا احمدعلی و افتخار مهدی هداوند

خیلی مطلب جامع و مفیدی بود,ممنون[گل]

سینا ارکان

مطلب جالب و در مورد اولین مرحله ی ساختمان سازی توضیح جالبی داده شده است که اطلاعات خوبی در مورد نحوه ی اولیه ی انجام کار را به ما اموزش میدهد