معرفی سیستم ساخت آنی ایستا ICF (نیلوفر سادات مهتدی -مهندسی عمران -عمران)

سازه های بتنی در دهه اخیردچار تحولات برزگی در زمینه های فناوری ساخت ، مواد تشکیل دهنده ، طراحی و قالب بندی گردیده اند. یکی از سیستمها که با استقبال فراوان روبرو شد آنیستا ICF ویا قالبهای بتنی عایق می باشد. در سیستم خانه سازی آنیستا تمامی اجزای ساختمان به صورت یکپارچه اجرا گردیده اند و با تولید قطعات باربر سازه ای علاوه بر تحمل بارهای زنده و مرده ، مفاومت مطلوبی در برابر بارهای جانبی نیز دارند. این سیستم شامل قالبهایی از جنس فوم پلی استایرن  نسوز و سبک می باشد. عایق مناسبی در برابر صوت و حرارت و رطوبت بوده و می تواند در گرمایش و سرمایش حداقل 75 درصد انرژی را حفظ کند. قطعات و ملحقات ساختمان از قبیل درها، پنجره ها ، سیستم های برق رسانی به راحتی قابل نصب بر روی اجزای ساخته شده می باشد . ساخت سریع و آسان در محل کارگاه ، بدون نیاز به ماشین آلات سنگین و حتی با کمک کارگران نیمه ماهر، از مزایای این نوع سیستم ساختمان سازی می باشد . همچنین این سیستم فوایدی از قبیل مقاومت بالا در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله و باد ،  حمل و نقل آسان وساخت سریع در عین حال با سهولت و... دارد .
این سیستم به نظر من زیاد شناخته شده نبود برای همین واسم موضوعش جالب شد که در موردش بیشتر اطلاعات به دست بیارم و براتون بفرستم ، همچنین چون فواید زیادی از نظر اقتصادی و محیطی وساخت ... داشت به نظرم یکی از راههای خوب برای ساختمان های پیش ساخته بود.
لینک
/ 6 نظر / 77 بازدید
حسین فراهانی

سلام.ممنون از مطلب خوبت..چنتا سوال دارم که میپرسم..ممنون میشم جواب بدید: 1-یمقایسه ای بین سازه های ساخته شده به وسیله این سیستم و سازه های سنگین اراعه کنید(در رابطه با طول عمر ومقاومت در برابر بلایای طبیعی و غیر طبیعی و همچنین محدودیتهای اجرایی آنها) 2-نوعی سازه ها وجود دارند که با ژروفیلهای قوطی شکل و ورقات گالوانیزه درست میشوند و تا حد اکثر طبقه کاربرد دارند.این سازه ها هم از این سیستم پیروی میکنند؟(ژیشاژیش ممنون از جوابتون)

سهیل رحمانی

ممنون از معرفی این سیستم. چیزی که بیشتر نظرم رو جلب کرد این بود که بسیار رویه عایق سرمایشی و گرمایشی و عایق صدا بودن این سازه تاکید داشتید در صورتی که معمولا برای به صرفه بودن و کم کردن وزن کلی در هر طبقه از بکار بردن بتن در مقاطعی مثل دیوار یا سقف (که معمولا عایق ها در این مقاطع استفاده می شوند) امتناع می شود.

حسین فراهانی

سلام.ممنون از مطلب خوبت..چنتا سوال دارم که میپرسم..ممنون میشم جواب بدید: 1-یه مقایسه ای بین سازه های ساخته شده به وسیله این سیستم و سازه های سنگین اراعه کنید(در رابطه با طول عمر ومقاومت در برابر بلایای طبیعی و غیر طبیعی و همچنین محدودیتهای اجرایی آنها) 2-نوعی سازه ها وجود دارند که با پروفیلهای قوطی شکل و ورقات گالوانیزه درست میشوند و تا حد اکثر طبقه کاربرد دارند.این سازه ها هم از این سیستم پیروی میکنند؟(پیشاپیش ممنون از جوابتون)

نیلوفر رشیدی

سلام،ممنون از مطلب خوبتون...اما اگر اشتباه نکنم لایه‌های پلی استایرن استفاده شده در سیستم ICF با ضخامت وچگالی بالا به دلیل بحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیست بلکه بیشتر به خاطر تامین مقاومت مورد نیاز قالب‌ها در مقابل فشار بتن است که همین موضوع باعث بالا رفتن هزینه کلی ساختمان خواهد شد.

لیلا جعفری.عمران ساختمان

باسلام..بنده خودم در مقاله ایی که راجع به این مطلب خوانده بودم نیز عنوان شده بود تا دمای منفی 10 درجه سانتی گراد میتوان با وجود این سیستم بتن ریزی را انجام داد چون خود این سیستم عایق حرارتی هم هست.....و سرعت اجرا در این نوع سازه 50 درصد بیشتر از سایر سیستمهاست.... سوال بنده این است که تا چند طبقه میتوان از این سیستم استفاده کرد.؟

بهاره شاملو

با سلام به نظر من یکی از فواید خوب این سیستم عدم نیاز به مواد رهاساز در درون قالبها است زیرا در اکثر مواقع پیمانکاران از مواد خورنده نفتی برای تمیز کردن قالبها استفاده می کنند که باعث بروز مشکلاتی در بتن می شود در حالی که این قالبها در محل به صورت ثابت قرار گرفته و نیازی به استفاده از مواد جداساز ندارند