بتن سبک لیکا (بهاره شاملو- کارشناسی عمران-عمران)

واژه لیکا برگرفته از عبارت light expanded clay aggregate   (دانه رس سبک منبسط شده)  .است .با استفاده از بتن لیکا با ترکیب سیمان و لیکای ریز به نسبت حجمی یک به هشت که در محل ساخته و ریخته می شود می توان آب بندی کف ساختمان را انجام داد .چگالی این بتن حدود 800 کیلو گرم بر سانتی متر مکعب است و مقاومت فشاری آن حداقل 30 کیلو گرم بر سانتی متر مربع است . در نتیجه این بتن نقش توزیع باررا نیز خواهد داشت و دیوارهای غیر باربر تا یک طبقه را مستقیم روی این بتن قرارداد.این بتن در لایه های 10 تا 15 سانتی متر ریخته و متراکم می شود و بایدبه مدت یک هفته این بتن عمل آورده شود . برای حفاظت بتن از صدمات احتمالی ازملات دوغاب شامل یک قسمت سیمان و سه قسمت ماسه ریز می توان استفاده کرد.یک تا دو روز بعد از بتن ریزی می توان روی سطح بتن این ملات را اجرا کرد.با استفاده از بتن لیکا کنترل حرارت و رطوبت با هم انجام می گیرد.دانه های لیکا به دلیل وزن کم می توانند در پرکردن فضاهای خالی که تحت فشار نیستند به تنهایی و یا با ترکیب به همراه مصالح مناسب دیگر به کار روند.

از نظر من به دلیل اینکه ایران یکی از مناطق زلزله خیز جهان است و بحث سبک سازی ابنیه جهت افزایش مقاومت در برابر زلزله از اهمیت بخصوصی برخوردار است و استفاده از بتن بعنوان یکی از پر مصرفترین مصالح سازه ای در ابنیه همواره دارای مشگل سنگینی بوده است ابن نوع بتن می تواند بسیار مفید و کار امد باشد.

لینک 

/ 4 نظر / 100 بازدید
آزاده نیک پی

مطلب بسیار خوبی بود و اطلاعات مفیدی راجع به این نوع بتن به دست آوردم.

سپیده احمدی

بهاره جان مطلبت بسیار جالب و مفید بود

مرجانه منتصر

بهاره جان مطلبت خیلی جالب بودش

وحید خاکباز

خوب این بتن در ساختمان به طور مستقیم (به لحاظ سبکی ویژه این نوع بتن) و صرفه جویی در مصرف انرژی بطور غیر مستقیم(به لحاظ عایق بودن این نوع بتن در مقابل سرما و گرما و در نتیجه کاهش میزان مواد سوختی) تاثیر دارد، از لحاظ اقتصادی گام‌ بلند و مهمی است امروزه مهندسین و معماران سازنده ساختمان در دنیا با استفاده از بتن سبک در قسمت‌های مختلف بنا باعث صرفه جویی شده اند