انیمیشن پل میانگذر ارومیه به تبریز (فاطمه دهقان راد - کارشناسی ناپیوسته معماری)

پروژه ها پل میان گذر ارومیه به تبریز می باشد که از روی دریاچه ارومیه رد می شود. طرح اولیه شرکت ژاپنی درست کردن جاده ای آکواریوم مانند زیر دریاچه ارومیه بود که خود طرحی منحصر به فرد بشمار می آمد. بدلیل انقلاب و  نبود منابع مالی در آن سالها و دخالت بعضی از شرکت های ایرانی این طرح هیچوقت به مرحله اجرا در نیامد.  در دهه اول انقلاب چند شرکت دیگر طرح هایی را برای اجرای این پل آماده کردند که بنا به هر دلیلی هیچکدام از این طرح ها مورد قبول واقع نشد تا اینکه بعد از گذشت 10 سال کار مداوم و بودجه های کلان سال قبل پل میان گذر ارومیه به تبریز توسط رئیس جمهور افتتاح و برای استفاده عموم آزاد اعلام شد، اما بعد از گذشت 2 هفته مسئولان استفاده از پل را ممنوع اعلام کرده و مشکلات فنی را بهانه آن اعلام کردند. و این  سرنوشتی  است که غریب به اتفاق پروژه های عمرانی  ایران به آن مبتلا می شوند.

http://www.parsiancad.ir/2010/03/pol-urmia-animation.html

/ 5 نظر / 40 بازدید
محمد قاسمی

«به جرات می گویم که درباره روش های به کارگیری و دانشگاهی و پژوهشی هیچ مشکلی نداریم و در به کارگیری روش در دانشگاه و پژوهشکده و انجمن ارزیابی محیط زیست، از اروپا و امریکا عقب نیستیم ولی متاسفانه در اجرا عقب هستیم و دلیلش هم این است که با وجود اینکه راه های بسیار خوبی در شناخت فرهنگ ها داریم؛ اما هنگام اجرای آن توسط کارفرما، پایش مناسبی انجام نمی شود و ناظر هم کاری به این کارها ندارد.» این را دکتر مجید مخدوم استاد دانشگاه تهران و رئیس هیات مدیره انجمن ارزیابی محیط زیست ایران گفت. او که در پنجمین همایش ملی ارزیابی اثرات محیط زیستی ایران که پنجشنبه در سالن معلم برگزار شد، سخن می گفت، یادآور شد؛ «طرح ساخت پل دریاچه ارومیه را من ارزیابی کردم و صریحاً گفتم که براساس ارزیابی محیط زیستی، این طرح نباید اجرا شود؛ اما این طرح اجرا شد. حال به نظر شما آیا من یا گروه ارزیاب مقصریم یا ارگان دیگر و کارفرما و ناظر؟»

مرتضی رمضانی

مطلب شما خوب بود ،می خوام بدونم الان وضعیت دریاچه ارومیه چی شده......؟

پروانه پازوکی

خوب بود و استفاده کردم.

فاطمه دهقان راد

دوست عزیز اقای رمضانی متاسفانه اب دریاچه چندین متر از حد تراز اکولوژیک خود پایین تر است و این دریاچه هرروز خشک تر میشود ویکی از دلایل ان احداث این پل است فکر میکنم مشاهده تصاویر هوایی طی چند سال اخیر وضعیت امروز این دریاچه را روشن می کند برای مشاهده این تصاویر به سایت زیر مراجعه کنید. http://www.zistab.com/lakeurmia-photos-fa.html ممنون از توجهتون