طاق ضربی (ترنم رجبی - کارشناسی پیوسته معماری - مهندسی معماری)

در معماری سنتی ایران طاق ها که نوع موفقی از سقف بودند با تغییر در ارتفاع و فاصله ی بین دو سر طاق ، تبدیل به سقف های ضعیف طاق ضربی امروزی شدند، این سیستم در حومه شهرهای سنتی از قبیل کرمان متاسفانه بسیار رواج دارد که در این نوشته به عوامل فرونریختن آجرها و معایب این نوع سقف می پردازیم.
علت ایستایی آجرها:
1-چسبندگی ملات آجرهارا به هم می چسباند و ملات گچ وخاک مورد استفاده چسبندگی زیادی دارد ومانع فروریزی آجرها می شود.
2-قوسی که به آجرها داده می شود باعث نگهداری آنها می شود و علت آن انتقال مولفه ی قائم به تیرهای اصلی و بعد به ستون ها می باشد .
معایب:
1- سنگینی بسیار زیاد، عدم صلبیت دایافراگم سقف و تخریب در هنگام زلزله به شکل آوار که برای ساکنین خطرناک است.
2- امکان رد شدن تاسیسات مثل لوله از روی سقف امکان پذیر نیست مگر با افزایش ضخامت سقف که باعث سنگینی می شود .
3-در تیرچه های وسط مولفه های افقی همدیگر را خنثی می کنند ولی در تیرهای دو سر این اتفاق نمی افتد و باید مهار شوند.
نتیجه گیری:
بنابراین برای جبران ضعف در صلبیت وعملکرد مناسب در زلزله از میلگردهایی که به صورت بادبندی به تیرها جوش می شوند باید استفاده کرد.
نظر نویسنده: چون اینجاوبلاگی بود که هم بچه های عمران هم بچه های معماری بهش سر می زنن این موضوعو انتخاب کردم که مرتبط به هر دو رشته بود و از طرف دیگه خیلی موضوع جالب و بحث برانگیزی بود به نظرم...

لینک

 

/ 1 نظر / 68 بازدید
ليلا موحدي صديق

ممنون از مطلب خوبتون، با اجازه اضافه ميكنم: یکپارچه نبودن، عدم انسجام کافی، خوردگی آهن در تماس با سیلیکات گچ، لرزش در اثر محرکات محیطی و ایجاد ظاهر نامناسب در سقف از معایب استفاده از سقف‌های طاق ضربی در ساختمان است. در حالي كه سهولت استفاده، پایین بودن هزینه ساخت و امکان تغییر بخش‌هایی از ساختمان بعد از استفاده از سقف طاق ضربی، از دلایل رواج این سقف مي باشد. درحالت كلي به دلیل ایمن نبودن سقف طاق ضربی، استفاده از آن در ساختمان‌های بزرگ و چند طبقه مناسب نیست و از موارد مجاز استفاده آن مطابق آيين نامه هاي جديد فقط مي توان به استفاده در شمشيري پله اشاره كرد.