بتن پیش تنیده (زینب صابری _ مهندسی معماری)

پیش تنیدگی عبارت است از ایجاد یک تنش ثابت و دائمی (prestress) در یک عضو بتنی به نحو دلخواه و به اندازه لازم ، به طوریکه در اثر این تنش ، مقداری از تنش های ناشی از بارهای مرده و زنده در این عضو خنثی شده و در نتیجه  مقاومت باربری آن افزایش پیدا می کند.
یکی از مهمترین خاصیت سازه های بتن پیش تنیده نداشتن ترک های دائمی است. این موضوع موجب دوام بیشتر این نوع سازه ها نسبت به سازه های بتنی و بتن آرمه می با شد . این امر به خصوص در مکانهاهایی با گازها و زمین های خورنده و همچنین سازه های دریایی بسیار مورد اهمیت است.این روزها با توسعه بتن پیش تنیده پل ها با دهانه های طویل ، ساختمان های بلند وبرجها ، . . . ساخته می شودپل های ساخته شده بوسیله بتن پیش تنیده در اسپانیا در حال حاضر با دهانه اصلی 440 متر ساخته می شود 
علت انتخاب این موضوع: سازه های بتن پیش تنیده به علت حذف بعضی از ستون ها و پایه ها ، امکان اجرای سازه با دهانه های وسیع تر را امکان پذیر ساخته و قابلیت سازه از نظر معماری را بالا می بردهمچنین سازه های بتن پیش تنیده معمولا برای دهانه های بزرگ با بارهای سنگین اقتصادی تر از سازه های بتن آرمه می باشد 
/ 3 نظر / 196 بازدید
زهرا باقری

سلام.مطلب جالبی بود.آیا استفاده از این بتن در ساختمانهاي کوچک هم مقرون به صرفه میباشد؟

وحید دهمرده

با سلام یک سری از معایب این سیستم سازه ای عبارتند از : 1 ـ براي مهار كابل هاي پيش تنيدگي در دو انتها ، احتياج به وسايل مخصوص مي باشد. 2 ـ اجراي بتن پيش تنيده به نظارت و مهارت بيشتري احتياج دارد كه باعث بالا رفتن هزينه واحد عمليات خواهد شد. 3 ـ استفاده از اعضاي پيش تنيده وقتي مقرون به صرفه است كه امكان توليد سري و انبوه وجود داشته باشد. 4 ـ در شرايط فعلي ، با توجه به محدوديت هاي ارزي ، امكان وارد كردن وسايل پيش تنيدگي به سادگي امكان پذير نيست. 5 -تخریب این سیستم سقف به دلیل وجود میلگردهای آن بسیار پر خطر بوده و باید با روش‌های خاص توسط تیم فنی آموزش دیده، صورت گیرد.

سهیل یاری

بله بتن پیش تنیده چون دارای تنش داخلی است می توند بار بیشتری را تحمل کند.مثل وقتی که با دوتا دست یک مجموعه کتاب رو فشار بدیم به این صورت می توانیم کتاب بیشتری رو نگه داریم.