ورزشگاه ملی پکن (مجید عزیزیان- معماری- معماری)

خلاصه مطلب : استادیوم ملی پکن مشهور به آشیانه پرنده، توسط معماران سوئیسی DE MEURON و HERZOQ برای بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ طراحی شده است.این استادیوم که با هزینه‌ای معادل 423 میلیون دلار ساخته شده است بعنوان بزرگترین سازه فلزی جهان محسوب می‌گردد. طرح این اثر الهام گرفته از طبیعت است. طراحی و الگوی سازه ای بنا را می توان به سه بخش هسته بتنی وستون ها و پوسته معماری وسقف استادیومتقسیم کرد.طرح موجود تمام نیازهای عملکردی و فنی مورد نیاز یک استادیوم المپیکرا داراست.

دلیل انتخاب مطلب :این طرح دارای عنوان بزرگترین سازه فلزی جهان است و بواسطه شیوه طراحی نماد شهر پکن قرار گرفته است و یک نمونه برجسته ارگانیک شکلی محسوب میشود. همچنین ایده نو و خلاقانه ای در طراحی سازه و پوسته معماری دارد. نقطه قوت این طرح این است که قطعات این استادیوم مانند یک کاردستی غول پیکر به یکدیگر متصل میشوند و میتوانند پس از مسابقات المپیک ابعاد آن را کوچک کرد.

لینک           فیلم

/ 4 نظر / 76 بازدید
فاطمه.جورابلو

[لبخند]

شقایق مهتابی

در تکمیل مطلب شما باید اضافه کنم پوشش استادیوم از اتيل تترا فلوئور اتيلن(ETFE) است که مقاوم و سبک وزن است و شفافيتي بالا براي عبور اشعه مـاوراء بنـفش دارد همچنین در مقـابل نور خـورشيد فـرسايش نمييابد و خاصيت عايقي بهتري نسبت به شيشه دارد و قابل بازيافت هم هست.

فاطمه زرلکی

منحصر به فرد ترین پوشش به کار رفته در ساخت سقف استادیوم سیستم بالشتکی آن است،این سیستم در فضای خالی بین دو پوسته سقف قرار می گیرد و به منظور تنظیم میزان جریان باد، هوا و نور خورشید تعبیه شده است و با کم و زیاد کردن فاصله دو پوسته از یکدیگر عمل میکند.

زهرا عشینی

همچنین ادعا شده که این ورزشگاه از نظر زیست محیطی یکی از پاک ترین استادیوم های جهان است که در فصل زمستان لوله های گرمایی زیر زمینی به گرم کردن بخش های داخل زمین کمک کرده و آب بارانی که جمع شده، در مخازن زیر زمینی ذخیره می گردد تا برای فلاش سرویس های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.