خانه های تا شو که با فصل ها تغییر میکنند ( غزاله تقوی – کاردانی معماری)

دو معمار بریتانیایی اقدام به طراحی خانه‌های تاشو به شیوه اوریگامی کرده اند که می‌تواند به هشت شکل مختلف تغییر شکل داده تا خود را با شرایط فصلی، آب و هوایی و حتی نجومی تطبیق دهند.طرح این دو معمار بریتانیایی نه تنها ترکیب این دو نوع معماری است بلکه آنها این خانه اوریگامی را به نوعی ساخته اند که برای دنبال کردن مسیر خورشید تغییر جهت می دهد.
اوریگامی یا “هنر کاغذ و تا” یکی از کاردستیهای محبوب ژاپنی است که امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. هدف این هنر آفریدن طرح‌های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی است. اوریگامی فقط از تعداد کمی از تاهای گوناگون استفاده می‌کند، ولی همین تاها می ‌توانند به روشهای گوناگونی ترکیب شوند تا طرحهای متفاوتی ایجاد کنند.
نظر نویسنده: انعطاف پذیری این خانه و انطباق آن از تابستان به زمستان و از روز به شب باعث صرفه جویی در مصرف انرژی  میشود. و حد اکثر استفاده از فضا و شرایط طبیعی را فراهم میکند.
این نوع ساختمان اگرچه هزینه ی زیادی را طلب  میکند اما میتواند ایده ی خوبی برای نسل آینده باشد تا با حداقل هزینه . حداکثر استفاده را از طبیعت و محیط پیرامون داشته باشیم.
/ 4 نظر / 62 بازدید
محسن صادقی

این طراحی اگر به مرحله ساخت برسد مطمئنا کمک بزرگی به جلوگیری از اتلاف انرژی خواهد کرد و اما سوالی که برای من پیش آمد این بود،که چه اتفاقی برای وسایل داخل خانه می افتد با این تغییر شکل!؟

غزاله تقوی

جناب محسن صادقی ممنون از توجهتون. در جواب سوالتون: در دیوارهای داخلی بنا هیچ تغییری بوجود نمی آید و دیوارهای خارجی هر اتاق خیلی آهسته با توجه به جای آفتاب و دمای هوا چرخش دارد. پس در شکل کلی هر اتاق تغییری به وجود نمی آید که برای وسایل خانه اتفاقی بیفتد.

سینا زرین کلاه

مطلب خیلی جالبی بود موفق باشی

ارزو محمودی

مطلب جالب و خوبی بود ممنون از شما