بتن انعکاسی (Bling Crete) (زهره رمضانپور - معماری - معماری )

بتن انعکاسی که در نمایشگاه تجارت پیشرو جهان معماری (مونیخ)BAU 2013  به طور رسمی معرفی شد، از ترکیب  بتن با چگالی بالا و دانه های شیشه ای براق ساخته می شود و به دلیل وجود گلوله های شیشه ای حتی با وجود اشعه های ضعیفی از نور، خود به عنوان منبع نور عمل می کندBlingcrete  دارای تنوع درابعاد، ضخامت ، فرم، رنگ و بیشتر به صورت پیش ساخته می باشد. در واقع مکانیزم اصلی بتن منعکس کننده استفاده از خاصیت بازتابش اجسام است.این محصول جدید در طراحی فضاهای داخلی بویژه مکان های عمومی در سطوح دیوار، کف و حتی تابلوهای راهنما بدون نیاز به منبع مصرف انرژی برق، ازطریق بازتاب نور دریافتی در طول روز، بویژه برای مواقع اضطراری که منجربه قطع برق و در نتیجه عدم روشنایی فضا می شود (مثل پلکان فرار) و نیز درمحوطه سازی  حتی به عنوان نیمکت هایی که با انعکاس نور، مکان جای گیری خود را مشخص می نمایند؛ کاربرد دارد.
طرح دانه های شیشه ها می تواند هدفمند همچون تابلو و فلش های راهنما، طرحهای متنوع برای طراحی داخلی پوسته ها و یا انتزاعی و بدون الگویی خاص باشد.
چرا بتن انعکاسی؟
امروزه در کنار کاربرد و دوام مصالح، بحث زیبایی و سازگاری آن با طبیعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بتن انعکاسی با ایجاد پوسته هایی جهت دکور داخلی و کفسازی های دارای علائم راهنما بدون استفاده از انرژی برق گامی در جهت معماری پایدار و نیز به اجرا درآوردن ایده های تازه طراحان برداشته است.
برای آشنایی با انواع کاربرد های این محصول جدید می توانید به آدرس زیرمراجعه فرمایید.

لینک1    لینک2   

/ 7 نظر / 125 بازدید
محمد سلامت راد

با سپاس فراوان علاقه مندم درباره نحوه قالب بندی و اجرای آن اطلاع پیدا کنم چنانچه مطلبی در این باره دارید لطفا راهنمایی کنید.

مریم درویش

موضوع جالبی بود. میخواستم در مورد کاربردهاش بیشتر بدونم که فقط برای جنبه تزیینی به کار برده میشه؟ متاسفانه لینک ها باز نمیشن

لینک ها باز میشن که دوست عزیز

زهره رمضانپور

با تشکر از توجه شما .این محصول بیشتر کاربردی است تا تزیینی و در مکانهایی مثل تابلو های راهنما در مترو - تونل و ... که استفاده از تاسیسات برقی مشکل و هزینه بالا را داراست استفاده می شود در مواقع اضطراری حتی اگر در محل نور ضعیف وجود داشته باشد به دلیل صیقلی بودن گلوله های شیشه ای به مانند منبع نور (به میزانی که تابلو خوانایی لازم را داشته باشد) عمل می کند . در صورتی که موفق به باز کردن لینک نشدیدبه سایت www.blingcrete.com مراجعه بفرمایید.

زهره رمضانپور

از سوال بسیار خوبتون متشکرم . این محصول تا کنون به صورت پیش ساخته معرفی شده و بعضی از ابعاد آن به شرح زیر می باشد :(واحد سانتیمتر) 220*150*3 +glass beads 3mm 220*60*30 +glass beads 3mm 220*150*3 +glass beads 3mm 220*123*crystal ball 100 mm+ 8

پریا صادقی

با تشکر از مطلب مفیدتون، متریال جالب و جدیدی رو معرفی کردید که به نظر من تونسته به نحو مناسبی یکنواختی و سردی صفحات بتنی را به کمک وجود گلوله های شیشه ای و بازتاب نور کاهش دهد. همچنین این متریال کاملا کاربردی به نظر می رسد و قابلیت های زیادی برای استفاده در فضاهای عمومی دارد و علاوه براین برای نوردهی هم نیاز به مصرف انرژی برق ندارد.

یعقوب اسماعیل پور

ب نظرم بشه از این اختراع در آثار هنری هم استفاده کرد!مخصوصا در بناهایی با کارکرد فرهنگی و هنری و البته تجاری برای جلب نظرات بازدید کنندگان!مثلا در مجسمه ها یک نور پردازی ذاتی رو با این اجسام نورانی موجود در بتن میشه بوجود آورد!