خانه شیشه ای (افسانه سهرابی - کارشناسی عمران ساختمان)

یک طراح و معمار انگلیسی خانه‌ای ساخته که تمام دیوار‌های آن از شیشه‌ است. خریدار این خانه ۴۰۰هزار پوندی چشم‌اندازی به وسعت ۳۶۰درجه خواهد داشت و علاوه بر آن می‌تواند تمام روز تماشاگر آسمان نیز باشد. برای دیدن عکسها روی لینک کلیک کنید. (منبع: مرجع مهندسی عمران ایران)

http://www.30vil.net/1391/07/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B4%DB%8C%D8%B4%D9%87-%D8%A7%DB%8C/

/ 14 نظر / 102 بازدید
نمایش نظرات قبلی

انتظار میره یه چنین مطالبی رو از یه دانشجوی معماری شنید نه عمران و علاوه بر اینکه اطلاعات معماری خاصی هم در مطالب وجود نداشت. با این حال چندتا سوال دارم : 1- طراحی سازه ای این بنا بر اساس کدام آیین نامه انجام شده 2- آیا فونداسیون آن مثل بقیه ساختمان های دیگر اجرا می شود. 3- مقاومت آن در برابر زلزله - باد - آتش سوزی چقدر است؟ 4- شیشه مانند بتن تحمل مقاومت کششی را ندارد. برای مقاومت در برابر نیروهای کششی چه اقدامی انجام شده. 5- اتصالات آن به چه ترتیبی انجام شده. 6- البته ظاهرا جنس کف سقف ها از مصالح دیگری است پس ساختمان کامپوزیت خواهد بود آیا این دونوع مصالح غیر همجنس با عملکرد همگنی با هم دارند؟

مهدی محرابی

مطلب جالبی است

الهام ترابی

جالبه ولی قشنگ نیست انگار مثل ماهی قراره تو آکواریوم زندگی کنی خلاقیتیم توش بکار نرفته..

مهدی ارغوانی حبیب

با اجازه خانم سهرابی در جواب دوست عزیزی که نامشون رو ننوشتن... مهندسین عمران بیشتر از مهندسین معمار جذب چنین سازه هایی میشن مخصوصا اینکه سوال هایی که شما پرسیدید دقیقا نمومه بارزی از کنجکاوی یک مهندس عمران نسبت به مسایل سازه ای این بنا می باشد تا دکوراسیون و مسایل معماری... و اما جواب سوال های شما 1-همانطور که خانم گنجه هم اشاره کردن معمار این بنا در انگلستان سکونت داشتند پس الزاما ایشون از استاندارد مورد استفاده فعلی در کشور انگلستان تحت عنوان The Building Act 1984 استفاده کرده 2-همانطور که در توضیحات عکس بنا گفته شده این بنا مخصوص جنگل و دریاچه می باشد که با توجه به نوع خاک این محیط ها که نرم هستش از پی گسترده استفاده می شود تا اعضای سازه ای که همان شیشه(پلاستیک ارتجاعی) می باشد تا حداقل تغییر شکل رو داشته باشن 3-چون سازه دو طبقه می باشد نیروی باد تاثیر چندانی بر استاتیک سازه وارد نمیکنه خصوصا اینکه سازه در جنگلی باشد که با انبوه درختان پوشیده شده.شیشه ها دارای 7 میلیمتر ضخامت هستن که البته به دلیل شفاف بودن به آن شیشه میگویند که در حقیقت مطمینا از جنس پلاستیک ارتجاعی شفاف هستن که قابلیت باربری دارن

مهدی ارغوانی حبیب

برای زلزله نیز به احتمال زیاد اثر شلاقی برای سازه در نظر گرفته نشده است و همچنین شرایط منطقه ای مثل وجود گسل و احتمال وقوع زلزله برای مقاومت در برابر آتش نیز باید اطلاعات دقیق جنس شیشه (پلاستیک ارتجاعی) در دسترس باشد تا بتوان میزان مقاومت دقیق شیشه در برابر آتش را تخمین زد 4-جواب این سوالتون رو هم در جواب سوال قبلی گفتم طبق ظواهر مصالح استفاده شده و به خاطر شفافیت بهش شیشه میگن در واقع از جنس پلاستیک شفاف باربر هستش 5-اتصالات همانند پروفیل های مورد استفاده در شیشه های دو جداره البته با تغییر مقطع و همچنین به صورت شبکه بندی شده 6-جنس سقف هم از شیشه هست و منظورتون رو از کامپوزیت نفهمیدم . فقط ظاهرا طبقه همکف جنس کف از نوع پارکت هست البته جواب سوالاتتو رو بر اساس نطر شخصی خودم دادم و ممکنه اشتباهاتی هم داشته باشه از آثای دکتر اثنی عشری تقاضای بازبینی و اظهار نظر دارم.

ليلا موحدي

افسانه جان ممنون از مطلب زيباتون . جالب بود و اينطور كه معلومه ذهن بچه هارو خيلي به خلاقيت واداشته. به نظر من اين خانه بايد از لحاظ مقاومتي حتي بسيار مقاوم تر از سازه هاي معمولي با مصالح متعارف باشه، چون اين طور كه از عكسها برمياد استراكچر يك دست و مدولار اون كه البته قطعا مورد آزمايش جهت تحمل بارگذاريهاي مختلف با توجه با نوع كاربري و شرايط جغرافيايي آن قرارگرفته و قطعا از خطاي سيستمي كمتري هم برخوردار هست . البته اگر كمي در عكس ها دقت بشه خواهيم فهميد كه از تير و ستون و اعضاي سازه اي اينچنيني خبري نيست و درعوض سيستم ديوار باربر با رعايت طول دهانه مجاز با توجه به جنس شيشه به عنوان عضو سازه اي مورد استفاده قرار گرفته شده.

صغری حیدری

افسانه جونم خیلی برام جالب بود فقط تنها ایرادی که داره حریم خصوصی ادم زیر سوال میره ممنون از مطب جالبت

حسن موسوی 892401030

با سلام و تشکر مطلب جالبی است .اما کمتر در مقام عمل اجرایی خواهد بود .