سازه های پیش ساخته ( کاظم زواره - کارشناسی ناپیوسته عمران - عمران)

 سازه های پیش ساخته سبک
در تکتنولوژی سازه های پیش ساخته سبک اتصلالات به صورت یکپارچه است . بر خلاف روش large panel  که اتصالات به صورت کام و زبانه است . در روش سازه های پیش ساخته سبک اتصالات به صورت جوش نقطه ای است و به جای اینکه ابتدا قطعات سنگین بتن در کارخانه ساخته شده و بعد بعد به هم متصل شوند ، ابتدا سازه های به صورت شبکه های میلگردی که بین انها یک لایه فوم پلی استایرن قرار می گیرد ساختخ می شود .
پانل
پانل سه بعدی یک پانل پیش ساخته است متشکل از یک هسته عایق پلی استایرن قرار گرفته بین دو شبکه ساخته شده از مفتول ها و اعضای خرپایی
 قطری که دو شبکه فلزی را به طور مناسبی به هم متصل کرده و باعث ایجاد مقاومتی خاص در آن می شود .
تصفیه آّب
از نمونه های دیگر سازه های پیش ساخته که به مولد انرژی خورشید و انرژی الکتریکی و سیستم تصفیه آب مجهز بوده و قابلیت نصب در هر مکانی از کره خاکی را خواهند داشت .
 
 
منابع:
 
/ 4 نظر / 199 بازدید
مهدی شاهی

تحقیق خوب و جامعی بود ولی یکی از نقاط ضعف شما در این تحقیق این بود که راجب آزمایش استحکام دیوارهای پیش ساخته توضیحی نداده بودید و همچنین متود و مواد مورد استفاده در ساخت این قطعات مطلبی ذکر نکرده بودید. من در راستای تکمیل تحقیق شما مطلبی قرار داده ام که می توانید آن را در وبلاگم مشاهده کنید. www.mehdishahi.prsianblog.ir

پگاه فتحی

پیرامون این موضوع بهتر است بدانیم که سازه های پیش ساخته سبک، که به 3D panel پانل یا ساندویچ پانل نیز مشهور است از پدیده های جدید در تکنولوژی ساخت و ساز است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته با استقبال فراوانی روبرو گشته است. ساندویچ پانل از دو لایه شبکه فلزی مش (mesh) در طرفین و یک لایه فوم پلی استارین (foam polystyrene) کند سوز در وسط تشکیل شده است. بطوری که این سه لایه توسط مفتول های جانبی (sher coonnector) به یکدیگر متصل شده است . قطعات از پیش ساخته شده و به محل اجرای ساختمان حمل می شوند و پس از نصب دیوارها و سقف، طرفین آن با بتن پاشی (shatcrete) اندود می شود. در این سیستم چون دیوارها و سقف بصورت یکپارچه و به شکل باکس (Box) است، بنابر این توزیع بارها و مقاومت در برابر نیروهای خارجی بویژه زلزله تقریبا یکنواخت و همگن می باشد. بر اساس مشخصات این کالا، می توان آنرا یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی نام برد.

محمدرضا شمسی

با توجه به اینکه یکی از موضوعات مهم در صنعت ساخت زمان میباشد لذا استفاده از این روش بسیار مفید به نظر میرسد

مصطفی خانی

سلام،پانل های سه بعدی چقدر در برابر اتش سوزی مقاوم هستند؟