سازه های پارچه های کششی,الهام حجازی فر,کارشناسی ناپیوسته معماری

سازه های پارچه ای کششی که با نام سازه های غشایی نیز شناخته می شوند، با توجه به رفتارکششی خالص دربرابر نیروها،زیرمجموعه ای ازگروه بزرگ سازه های کششی محسوب می شوند.ازسوی دیگر به علت برخورداری ازیک هندسه ی فضایی سه بعدی به خانواده ی سازه های فضاکارتعلق دارند و همزمان به خاطر سبکی وزن در گروه سازه های سبک قرار می گیرند.این سیستم سازه ای نزدیک به چند دهه است که سیستم سازه های کششی یا غشایی بدلیل ویژگیهای منحصر بفرد خود در صنعت ساختمان مورد توجه قرار گرفته است.          
این سازه ها می توانند به عنوان پوششی برای بناها، زمینهای بازی، باغها، تراسها، پارکینگ ها و … و یا با نورپردازی خلاقانه به عنوان یک فضای شهری مطلوب و شاخص جلوه کنند بیش ازهرروش دیگری پیوندمیان سازه و معماری را دریک طرح به نمایش می گذارد

لینک

/ 2 نظر / 66 بازدید
شیرین

خیلی مطلبه نویی بود،به نظرم به فکره کسی نمیرسیدکه این سازه هایی که شایدفقط یه پارچه ی کلفت به نظربرسه،خودش یه سازه ای داره ونیازبه طراحی،بااشکال مختلف. مرسی ازمطلبه خوب وجالبتون.

فرشیدعادلی

از نظر معماری و زیبایی که در اکثر مکان های ورزشی و عمومی روز دنیا مورد استفاده قرار گرفته و بسیار پرطرفدار میباشد فقط سوال اینجاس که آیا خصوصیت های سازه ای نیز در این غشا ها به میزان مورد توجهی است یا خیر؟ و اینکه به چه مقدار مصرف سایر مواد را کاهش میدهد؟ آیا این کاهش برای استفاده این نوع مواد اقتصادی است یا خیر؟