مصالح جدید در معماری ( الهام افشارنژاد-کارشناسی ارشد معماری)

مصالح صنعت ساخت یکی از جمله مهمترین مواردی می باشد که می تواند روند این کار را سرعت بخشد و یا علاوه برسرعت بخشیدن می تواند عیوب کار را بر طرف کند و یا حتی می تواند علاوه بر تمامی موارد بالا به صرفه جویی در مصرف انرژی های تمام شدنی  کمک کند .مورد اول  دیوارهای بتنی پیش ساخته ای است که در عراق مطابق با فرهنگ بومی آنجا درست شده است تا بعد از جنگ به سرعت بتوانند به اسکان دهی مردم آنجا بپردازندمورد دوم در مورد برج های ساخته شده در دوبی است که چون در آنجا هوا بسیار گرم است و احنمال باریدن باران صفر است از محافظ هایی  بر روی شیشه استفاده می کنند که علاوه بر ایجاد سایه می تواند هوای داخل را مطبوع گرداند که برای حفظ زیبایی نما سعی شده که به زیبایی این محافظ ها هم دقت شود به طوری که با طرح نما هماهنگ باشندمورد سوم کابل های ساخته شده از فولاد ضد زنگ است که آنها به یک دستگاه پاسخگو باد متصل شده و باتری ها برای تامین برق از نیروی باد استفاده می کنند که روشنایی تامین شده با توجه به نیروی باد متفات است و از این روش برای روشنایی معابر عمومی استفاده می کنند.
به نظر من با پیشرفت تکنولوژی باید سعی بشود که از مصالح نوین در صنعت ساختمان استفاده کرد که مخصوصا در مواردی که می شود انرژی را به انرژی دیگر تبدیل کنیم و مورد استفاده قرار داد حتی این مو ضوع می تواند حیاتی هم باشد فقط باید این مسئله را هم باید مد نظر داشت که مواد جدید برای حیات بشر مضر نبوده و قابل بازیافت باشند.
/ 3 نظر / 67 بازدید
مریم رستمی

ممنون بابت مطلب مفیدت. به نظر من یکی از نقص های معماران ایران علی الخصوص دانشجوها نداشتن اطلاعات کافی در مورد تکنولوژی های جدید و مصالح نوین در صنعت ساخت میباشد، واینکه بشتر به زیبایی مصالح توجه میشود تا به چگونگی عملکرد انها.

مهسا بدری

شناخت مصالح جدید نه تنها از نظر بهینه سازی انرژی مفید هست بلکه گاهی به صرفه اقتصادی هم کمک میکنه. خوب بود...

زهرا کیهان

سی وهفتمین دوره نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان استانبول ترکیه 2014 در تاریخ 16 الی 20 اردیبهشت 92 (به مدت پنج روز) در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی استانبول- تویاپ آغاز به کار می کند. این نمایشگاه توسط شرکت درسا تجارت ماد با همکاری شرکت نمایشگاه های بین المللی یم ترکیه و با حضور شرکت هایی توانمند از 105 کشور جهان در شهر استانبول ترکیه برگزار می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک http://www.bananews.ir/technology/technology-fair.htmlمراجعه کنید.