میز زلزله( سعید قهرمان زاده- مهندسی معماری)

مقابله و حفظ ساختمان در مقابل عوامل مخرب طبیعی همچون زلزله دغدغه ی بسیاری از محققین از جمله محققین صنعت سازه است.
برای بررسی سیر تحولات ناشی از زلزله و تاثیرات آن بر سازه ی ساختمان و همچنین عکس العمل های سازه طراحی شده در برابر زلزله از وسیله ای به نام میز زلزله استفاده مسکنند.
میز زلزله وسیله ایست که امکان بنا کردن یک ساختمان در مقیاس واقعی بر روی آن امکان پذیر باشد.
در زیر صفحه ی اصلی میز جک های هیدرولیکی وجود داردکه لرزش های مشابه زلزله ایجاد میکند.این میز ها مشاهده رفتار دینامیکی سازه را برای محققین فراهم می کند.
 
در مرکز تحقیقاتی E-Defenceدر مجاورت شهر کوبه ژاپن بزرگترین میز زلزله ی جهان وجود داردو یکی دیگر از ویژگی های مهم این میز زلزله امکان ایجاد نیرو های زلزله در سه محور اصلی X وYو Z است.
هدف اصلی از بیان این موضوع توجه به مطالعه ی چالش مورد نظر قبل از اقدام به ساخت است.و با توجه به زلزله خیز بودن ایران و همچنین تجربیات بد ، گذشته توجه محققین صنعت ساختمان به این موضوع امری اجتناب نا پذیر است.
 
زلزله به عنوان نیروی مخرب ، محققین زلزله و سازه به عنوان هسته ی اصلی مقابله با عامل مخرب و و مهندسین صنعت ساختمان ( معماری و عمران و ...) به عنوان مجری  را میتوان مثلث بقا نامید.جایگاه ما به عنوان بخشی از جامعه ی مهندسین در این مثلث کاملا مهم است.
/ 5 نظر / 104 بازدید
شادى كيقبادى

با سپاس از پست شما همانطور كه اشاره شده،میزان آمادگی ژاپن برای مقابله با زلزله ای به قدرت هشت و نه دهم ریشتری به درسهایی مربوط می شود که ژاپن از زلزله کوبه در سال هزار و نهصد و نود و پنج گرفته است، زلزله کوبه از مرگبار ترین زمین لرزه ها در این کشور بود که بیش از شش هزار کشته برجا گذاشته بود. در هفدهم ژانویه 1995 شهر کوبه دومین بندر بزرگ این کشور به کلی نابود شد، بزرگ راه های این کشور از هم گسستند، بسیاری از ساختمان ها فرو ریخت و پلهای زیادی منهدم شد. این زلزله شوک بزرگی در کشور ایجاد کرد و موجب شد همه به خطرهای زلزله پی ببرند.پس از آن مقامات کشور تدابیر گسترده ای برای پیشگیری به کار گرفته اند. دستگاهی برای شبیه سازی زلزله و بسيارى راهكارهاى ديگر که مردم را با لحظه وقوع زلزله در خانه آشنا می کند. و همچنين سيستم هاى بسيار پيشرفته در ساخت و ساز ساختمان . پس از شوك هاى اخير زلزله هاى وحشتناك در ايران نيز انتظار مى رود اين راهكارها بيش از پيش در اولويت قرار گيرند.

فائزه فدوی

مرسی.مطلب جالبی بود.با توجه به زلزله خیز بودن ایران اهمیت دادن به این مسائل واقعا لازم و ضروریه...

امید اقبالی

با تشکر از پست.درمورد تست زلزله باید به این گزینه هم توجه کرد که نیازمند زیرساخت ها و امکانت خاصی هست که هزینه بر هستند و بیشتر در پروژه های بزرگ با طرح سازه ای و معماری خاص و طرح های مطالعاتی کاربرد دارد.البته با تاسف در ایران تمایلی از طرف مسئولان مربوطه، به این قبیل هزینه ها وجود ندارد.

سعید قهرمان زاده

با توجه به مرتبط بودن پست شما با بحث صرفه جویی در مصرف انرژی و انرژی پاک میخوام یه محصول جدید رو معرفی کنم که شاید خیلی ساده و معمولی به نظر برسه ولی یه کم توجه به میزان مصرفش در طول شبانه روز میتونیم به توانایی این محصول جدید که اختراغ یه ایرانی هست پی ببریم.این محصول هواکش خودکار پدید است. هواکش خودکار پدیده این قابلیت را دارد که به سادگی بر روی لوله‌های تهویه در بام نصب شده و با استفاده از انرژی باد و پدیده سپریشن مکشی در حد فن‌های نمره ده ایجاد کند. در صورتیکه جهت دم این هواکش را 180 درجه بچرخانیم می‌توان از آن برای دمش هوا نیز استفاده کرد. ویژگی‌های خاص آن عبارتند از: - بدون صدا - مکش قوی - بدون نیاز به برق - جلوگیری از ورود برف و باران - نصب سریع و آسان - هزینه کمتر نسبت به فن - قابلیت دمش هوا به داخل - کارایی در سرعت‌های بسیار کم باد

نرگس رضایی

ممنون از مطلب خوبت در این رابطه تو سایت http://m-teimoory.blogfa.com/tag/%D9%85%DB%8C%D8%B2-%D9%84%D8%B1%D8%B2%D9%87 هم میتونیدفیلم آموزشی این موضوع رو ببینید