باربندهای کمانش ناپذیر BRB(مریم مشهدی فراهانی-کارشناسی ناپیوسته معماری)

B.R.B یا همان بادبند کمانش ناپذیر از نسل جدید بادبندها هستند که طول دهانه های قابهای بزرگ را پوشش میدهند. این نسل از بادبند ها میتواند در کم کردن میزان فلز به مقدار قابل ملاخظه ای و همچنین کاهش هزینه های ساخت کمک شایان نمایند.

باد بند های کمانش ناپذیر از دو قسمت غلاف و هسته تشکیل شده. اینگونه بادبند ها حتی در طول های بالا که باد بند های معمول و ضربدری نمیتواند مقاومت کنند مقاومند و  به عبارت دیگر هم در کشش وهم در فشار جاری شده و کمانش نمی کنند. این سیستم به صورت یک خرپا در برابر نیروی جانبی زلزله مقاومت می کند.
اینگونه بادبند ها از هر دو ازمایش  بارگذاری تک محوری و  آزمایش پروتوتیپ (بارگذاری محوری + چرخشی) سر بلند بیرون آمده اند.
علت انتخاب مطلب : ابتدا به دلیل قیمت مناسب و کاهش هزینه های جاری. دوم استفاده باد بند در دهانه های بزرگ. سوم شکل خاص و دو پوسته بودن آن و مقاومت بسیار زیاد در برابر بارهای ناشی از زلزله
/ 3 نظر / 109 بازدید
امیرملکشاهی

با پیش رفت تکنولوژی ساخت و استفاده از چنین فناوری هایی امکان بیشتری برای عمودی تر کردن شهر ها داریم این امر ناگزیر است چرا که شهر ها ی کوچک تر بحران ها را راحت تر از سر می گذارند، همان طور که اشاره شد این محصول با قیمت مناسب خود جای خود را در صنعت ساخت باز خواهد کرد

مهدی مسکنی

استفاده از اینگونه بادبند ها در دهانه های بزرگ باعث شده تا دغدغه ی خیلی از مهندسان عمران از بین رفته و سازه خود را بهتر طراحی کنند.

امیر حسین جمشیدی

مفهوم رفع ناتوانی بادبندهای متراکم بکاررفته درواسطه ها و عناصر متراکم باریک به مدت طولانی موضوع بحث بوده است. حل تئوری برای رفع ناتوانی بادبندهای ساخته شده بسیارساده است: استحکام جانبی یک عنصرمتراکم درفاصله های منظم بسته که طول نامستحکم فلزات متراکم را به صفر میرساند.