معرفی ساختار و مزایای سقف های حبابی (Bubble Deck)( فائزه گنجه-تکنولوژی معماری)

 

امروزه با پیشرفت علم، مهندسان نیز روش های جدیدی را برای صنعت ساختمان معرفی می کنند. در این روش ها نکات زیادی قرار می گیرد.  از جمله: استفاده از مصالح و انرژی کم تر، زمان و هزینه کمتر، مقاومت در برابر زلزله و باد، دقت بیشتر و ... در روش های جدید نیز سعی می شود از قطعات پیش ساخته در کارخانه استفاده شود زیرا ضمن افزایش سرعت و دقت و کاهش زمان ساخت، خطای کار نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. بقیه مطلب رو از لینک زیر بخوانید:

 

 

http://hossein-civil.blogfa.com/post/441

درصورت علاقه به وبلاگ خانم گنجه هم سری بزنید:

http://garmsararchiuni.persianblog.ir/

 

 

/ 10 نظر / 86 بازدید
مصطفی سعدی

خیلی سقف های خوبیه چون علاوه بر اجرای سریع و سبکتر کردن سازه باعث میشه ستون های اضافه که وسط ساختمان قرار میگیره حذف بشه مثلا در ساخت پارکینگ های طبقاتی میتونه بسیار کارایی داشته باشه، این نوع سقف شباهت بسیار زیادیم به سقف کوبیاکس داره تنها تفاوتش اینه که در این سقف از توپی های کاملا دایره ای شکل استفاده شده

امین کلاتی

يك سري از مزاياي ديگه اين سقفها رو هم ميشه به اين صورت بيان كرد: 1-برای هر ترکیب دلخواه دهانه و ضخامت ، دال مجوف بادکنکی ، 5 تا 16 درصد ارزانتر از دال توپر تمام می شود. 2-نتایج مطالعات و آزمایش های صورت پذیرفته تصدیق می نماید که این سیستم سازه ای توزیع بار را به نحو بهتر و بهینه تری از انواع دیگر دال های مجوف صورت می دهد . به علت داشتن ساختار و رفتار سه بعدی و هدایت جریان بار کره های پلاستیکی تو خالی هیچ اثر منفی نداشته و باعث هیچگونه اتلاف مقاومتی نمی گردد. 3-تجربیات عملی ، تاثیر مثبت تو پ ها را در فرآیند گیرش بتن نشان می دهد. ( توپ های پلاستیکی مشابه افزودنی های پلاستیکی بتن ، عمل می کنند) 4- مقاومت و رفتار خمشی 5- مقاومت برشی 6- خزش 7- کاهش هزینه های حمل و نقل 8- زمان کوتاهتر ساخت ( 20% - 40% )

مجتبا نیک سرشت

درود مطلب جالبی بود درباره نظر آقای سعدی میخواستم بحث کنیم که آیا این سقف ها برای پارکینگ طبقاتی مناسب است؟ چون باری که روی پارکینگ قرار میگیره خیلی بیشتر از ساختمانهای اداری یا مسکونی هست. به نظرم یه کم خطرناک باشه. میشه یه توضیحی بدید؟

مجتبا نیک سرشت

درود مطلب جالبی بود درباره نظر آقای سعدی میخواستم بحث کنیم که آیا این سقف ها برای پارکینگ طبقاتی مناسب است؟ چون باری که روی پارکینگ قرار میگیره خیلی بیشتر از ساختمانهای اداری یا مسکونی هست. به نظرم یه کم خطرناک باشه. میشه یه توضیحی بدید؟

فائزه گنجه

سلام من اطلاعاتم اونقدر راجع به این سقف ها زیاد نست که بتونم نظری بدم هرچه قدرم گشتم نتونستم جوابی واسه این سوال پیدا کنم بهتره خود آقای سعدی به این سوال پاسخ بدن اما فکر میکنم وقتی این سقفارو ساختن راجع به همه ی جوانبش لابد فکر کردن دیگه!!!!!!!!

مصطفی سعدی

در مورد سوال آقا مجتبا باید بگم اولا این نوع سقف دال دوطرفه ست و بار خودشو بین تیرهای اصلی پخش میکنه و بار به صورت متمرکز به یک نقطه وار نمیشه که خطرناک باشه ثانیا همانطور که به دلیل بار زنده بیشتر در ساختمانهای تجاری نحوه محاسبه بار در این ساختمانها با ساختمانهای مسکونی فرق داره در مورد پارکینگ ها هم مسلما بار زنده نسبت به بقیه ساختمانها بیشتره، این جواب سوال شما به نحوه محاسباته محاسب برمیگرده که از ضرایب تعریف شده برای این نوع سقف و این نوع ساختمان استفاده کنه تا سقف پایداری خودشو حفظ کنه، به نظر من این سقفها در مورد پارکینگهای طبقاتی نمی تونه خطرناک باشه امیدوارم قانع شده باشید

فرانک عسگری

خیلی جالب بود دوست عزیز من یک نمونه ی کوچیک از این سقف هارو امسال توی نمایشگاه ساختمون از نزدیک دیدمو در مورد کاراییهاش هم کلی شنیدم خیلی واسم جالب بود ممنون از پست جالبت فائزه جون

الهام ترابی

فکر کنم این سقف همون کوبیاکس و دال مجوف بادکنکی باشه همشون یه شکلن

فائزه گنجه

آره عزیزم همشون یکی هستند

فرشید

سلام برای درس طراحی و تولید صنعتی این مطلب رو میخواستم.طریقه ساخت و تولیدش هم هست؟