مراحل احداث سد خاکی با هسته رسی (عرفان فرهنگ-کاردانی عمران-ساختمانهای بتنی)

پس از انتخاب پیمانکار و دریافت اطلاعات کاملی از پروژه اولین گام، تحویل زمین با حضور نمایندگان کارفرما، نظارت مقیم و پیمانکار می باشد که بین آنها صورتجلسه می‌شود . پس از آن پیمانکار برنامه زمانبندی خود را با توجه به شرایط پروژه و امکانات خود به دستگاه نظارت ارائه می دهد. 
در قدم اول پیمانکار باید به بررسی وشروع عملیات اجرایی راههای دسترسی اقدام نماید. روش کار به این طریق است که نقشه‌های جزئیات را پیمانکار براساس نقشه‌های اصلی مشاور و برداشتهای نقشه‌برداری تهیه و به دستگاه نظارت جهت تایید ارسال می شود. احداث راههای دسترسی باید به نحوی باشد که محل جاده‌ها در طول اجرای کل پروژه تغییر نکند چون دوباره کاری است و هزینه اضافی را موجب می شود حتی الامکان بهتر است جاده‌ها یکطرفه باشند تا به این وسیله تصادفات کمتر شود.
با توجه به نیازهای امروزه بشر به منابع آبی ،و اینکه کشور ما دارای مناطق کویری و خشک زیاد میباشدو البته نوع خاک این مناطق ،احداث این نوع سدهای خاکی از اهمیت فراوانی برخوردار است که این موضوع ایجاب میکند در زمینه علوم سدسازی و تکنولوژی مربوطه اقدامات علمی و فنی شایانی صورت گیرد که مستلزم تربیت نیروی کارآمد و تحصیل کرده و متخصص میباشد.
/ 3 نظر / 46 بازدید
فرشاد بهمن آبادي

به به آقا عرفان گل اصلا مقالت فلاشر ميزنه تو سايت بس كه جامع و كامله خيلي خوب بود از همه ي جوانب و زوايا و واقعا يك ديد تازه در مورد سد خاكي به من داد مخصوصا احداث ديوار آب بند در پي سد كه پروسه ي كاملا پيچيده و سنگيني هست

مسعود فراهانی

سلام آقا عرفان مطلب خوبی بود .... سوالم اینه سد با هسته رسی در چه مناطقی از ایران قابل اجرا و در چه مناطقی غیر قابل اجراست ؟

عرفان فرهنگ

سلام آقا مسعود در مواردي، مشكلات احداث سد با هسته رسي متخصصان و كارشناسان را به جايگزيني مصالح مناسب ديگري واداشته است. تامين رس در مناطق كوهستاني و مناطقي كه مصالح با كيفيت مناسب در دسترس نمي‌باشد، هزينه ساخت را بالا مي‌برد. در بسياري موارد ضرورت احداث راههاي دسترسي به منابع قرضه تامين رس، حجم زياد مصالح مورد نياز، رطوبت، تراكم و پديده قوسي شدن، حساسيت مصالح رسي به تغييرات آب و هوا و نياز به كنترل كيفيت بسيار دقيق مانند كنترل‌هاي لازم در مورد بالا بودن احتمال ايجاد معايبي نظير رگاب، محدوديت اختلاف تراز خاكريزي هسته با مناطق همجوار، نياز به طرح و اجراي دقيق فيلتر و مسائلي از اين دست كه موجب كندي روند اينگونه سدها مي‌گردند، ساخت سد با هسته غيررسي را توجيه‌پذير مي‌نمايد.