برج میلاد تهران (غزل مرادوند - عمران نقشه برداری)

برج میلاد تهران با ارتفاع 435 متر شاخص ترین بنای کلانشهر تهران و ششمین برج بلند تلویزیونی و مخابراتی دنیا است. وزن تقریبی برج حدود 150هزارتن،بیشترین قطر سازه راس60متر در تراز280متری،حجم بتن ریزی کل پروژه حدود 63هزار متر مکعب و حجم شیشه مصرفی حدود17هزار متر مربع است.
کاربری برج،تسهیل و گسترش ارتباطات بی سیم(Wireless) در سطح تهران بزرگ،بهینه سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون (VHF/UHF/FM)،ایجاد زیر ساخت های تلویزیونی دیجیتال(DVB/MVDS)،هواشناسی،کنترل ترافیک و گردشگری است.
 
معماری و طراحی:
در مطالعات اولیه ی برج میلاد 21نقطه از تهران برای احداث برج مورد مطالعه قرار گرفت که از میان آنها 4نقطه و در نهایت تپه های کوی نصر انتخاب و ساخت برج آغاز شد.درباره ی طراحی سازه براساس محاسبات و نتایج تونل باد ساختمان برای جریانهای هوا با سرعت 140کیلومتر بر ساعت و تندبادهای لحظه ای با سرعت 220کیلومتر بر ساعت طراحی شده است.4سطح زلزله نیز در طراحی برج در نظر گرفته شدکه در سطح دوم با دوره بازگشت 110سال ساختمان کاملِا ایمن خواهد بود و در سطح چهارم یعنی در برابر زلزله بسیار شدید که هر 100سال یک بار در تهران اتفاق می افتد این سازه پایداری خود را حفظ خواهد کرد.
 
بدنه:
شکل کلی بدنه،یک هشت ضلعی مرکزی با تعدادی دیوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شکل است.بدنه اصلی از روی فونداسیون(تراز صفر)آغاز شده و تاارتفاع 315ادامه می یابد.شفت برج یک سازه بتنی است که در3ضلع این شفت 6دستگاه آسانسوربا سرعت 7متر بر ثانیه،بازدیدکنندگان را در کمتر از 50ثانیه به راس برج منتقل می کند و در ضلع چهارم،پله های فرار نصب شده است.بدنه اصلی برج کاربری عمومی ندارد و فقط محل عبور تاسیسات و آسانسورهای پر سزعت برج است.
 
سازه رأس برج:
این سازه،اصلی ترین بخش بهره برداری برج است که پیرامون شفت بتنی در12طبقه با سطح زیر بنایی تقریبی 12هزار متر مربع و به وزن 2100تن بنا شده است.ساختمان رأس برج میلاد یکی از بزرگترین ساختمان های رأس،در برج های مخابراتی دنیا محسوب می شود.6دستگاه آسانسورهای سریع تعبیه شده در بدنه اصلی برج،2دستگاه آسانسور با ظرفیت 10نفر در هسته مرکزی ساختمان رأس نصب شده است.                     
 
منطقه ی امن از آتش:

این طبقه مخصوص مواقع بحران و حریق است.که با ظرفیت 600نفر در برابر آتش سوزی مقاوم بوده و انجام عملیات امداد وخروج در زمان حادثه از این محل صورت می گیرد.


Tehran-Milad Tower2.jpg

/ 21 نظر / 179 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا غفوریان

شاید مهم ترین کارایی این برج ایجاد پارازیت باشه.... [شوخی]

فهیمه کریمی

در جواب آقای حسن پور:((به گزارش خبرنگار«شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مديريت شهري از سال 71 به دنبال احداث سازه‌اي به عنوان نماد شهر تهران بود و به همين منظور، مطالعات مكان‌يابي براي ساخت برجي در آن مقطع زماني آغاز شد. از ميان 17 كانديدايي كه در فاز مطالعاتي مناسب اين منظور شناخته شده بود، چهار منطقه شامل تپه‌هاي عباس آباد، لويزان، يوسف آباد و کوي نصر به عنوان گزينه‌هاي برتر براي ساخت برجي با کاربري غالب مخابراتي ـ تلويزيوني پيشنهاد شد. در نهايت به دليل برخي ويژگي‌هاي فني واقتصادي و نيز ارتفاع تپه‌هاي كوي نصر در جنوب بزرگراه شهيد همت، اين منطقه انتخاب شد......))[پلک]

مریم شاورد

غزال جون خیلی دوست داشتم راجع به برج میلاد بیشتر بدونم.......خیلی ممنون به خاطر مطلب جالبت[قلب]

زهرا عبدالهی

خیللللللییییییی.........خودت میدونی دیگه!

عاطفه

دوستم مرسی.چون من تاحالا دنبالش نرفته بودم واسه دونستنش.ولی بازم ب منطقه ی امن اتشش نمیتونم اعتماد کنم.[هورا]

سحر اردهالي

ممنون..... خيلي خوبه كه ما در مورد پروژه هاي عمراني كه در پايتخت كشورمون اجرا شده اطلاعات كافي داشته باشيم مطلب خوبي بود....بازم ممنون

مژده محمودي

برج ميلاد واقعا يكي از مهم ترين پروژه هاي عمراني بوده كه تا حالا در كشور انجام شده و ششمين برج بلند مخابراتي دنيا هم محسوب ميشه ممنون غزل جان از مطلب خوبت...

حسن موسوی 892401030

با سلام و تشکر از زحمات شما . خوب بود راجع به تیم های مهندسی طراحی و .....هم توضیح داده میشد ایا کلا توسط مهندسین ایرانی طراحی و اجرا شده ؟ ضمنا ایده طرحهای ملی اینچنینی توسط مدیران شهری جسور و شجاع مطرح میگردد .

مینا بهزاد

ممنون از مطلب مفیدت.لازم به ذکر است که ساخت فاز دوم برج میلاد در مرحله تجهیز کارگاه قرار گرفته و طرح زاها حدید به عنوان نفر اول انتخاب شده است.فاز دوم شامل ساخت هتل،ساختمان اداری و تجاری می باشد.

زهرا نقدی

واقعا فوق العاده بود . مرسی از مطلب جالبتون[لبخند]