ارگانیک شکلی در طراحی استادیوم اشیانه پرنده (محمد نعیمیان -مهندسی معماری)

این استادیوم نمونه برجسته ای از کاربرد علوم زیست سنجی(ارگانیک شکلی)بیو متریک در معماری مدرن به شمار می رود.در واقع جنبش ارگانیک شکلی (تقلید از طبیعت) جنبش جدیدی نیست. این رویکرد، بازبینی نخستین الهامات بشر از طبیعت به شمار می رود.طراحی و الگوی سازه ای این بنا را می توان به سه بخش تقسیم کرد:1-هسته بتنی سازه.2-ستون ها و پوسته معماری که از جنس فلز هستند.3-سقف استادیوم.هسته بتنی سازه به شکل سکویی بتنی طراحی شده است که وظیفه جای دادن تماشاچییان و انتقال و هدایت بار زنده استادیوم را به زمین (پی) دارد.پوسته فلزی استادیوم که به شکلی، نامنظم به چشم می خورد، دارای ۲۴ ستون می باشد که دور تا دور این بیضی با فواصل منظم چیده شده اند. و بر روی هر یک خرپایی بزرگ قرار گرفته که وظیفه آن تحمل وزن پوسته و سقف استادیوم است بعد از نصب سازه سقف، پوششی از جنس:اتیل تترا فلوئور اتیلن که فلوئور پلیمری با ویژگیهای کششی مناسب است، برای استفاده در این پروژه انتخاب شد.شاید منحصر به فرد ترین پوشش به کار رفته در ساخت سقف استادیوم، سیستم بالشتکی آن است، این سیستم در فضای خالی بین دو پوسته سقف قرار می گیرد.
این بالشتک به منظور تنظیم میزان جریان باد، هوا و نور خورشید طراحی و تعبیه شده است، و با کم و زیاد کردن فاصله دو پوسته از یکدیگر عمل خواهد کرد..
شکوه معماری این اثر، منحصر به فرد است. المان‌های پیچیده فولادی به گونه‌ای طراحی شده‌است که توجه هر شخصی را به خود جلب می کند و یکی از پیچیده ترین آثار معماری در میان پروژه‌های جهان محسوب به همین دلیل تصمیم گرفتم اطلاعاتی هر چند اندک را در اختیار شما قرار دهم تا شما هم بیشتر با اینگونه سازه ها اشنا شوید.

لینک

/ 1 نظر / 85 بازدید
ليلا موحدي صديق

طبیعت مواد خام را برای شکل گیری وجوه اصلی معماری فراهم آورده و فرمهای معماری هم به شکلی که امروزه می بینیم از درون همین وجوه رشد کرده اند و با آنکه قرنها ست سمت وسوی فعا لیت ما ، عمد تاً پشت کردن به طبیعت و جستجوی الهام در کتابها وچسبیدن کورکورانه و برده وار به فرمولهای خشک و مرده بوده است اما گنجینه الهامات طبیعت تمام ناشدنی است و چنان غنی که هرچه از آن بردارند باز پایانی ندارد. الهام از طبيعت عالي ترين سبك معماري كه هيچگاه كهنه نخواهد شد. ممنون از مطلب خوب و زيباتون