بررسی سیستم اجرایی برج هیرست نیویورک (الهه فارسیجانی-کارشناسی ناپیوسته معماری)

معمار این برج سر لرد نورمن فاستر.ارتفاع برج هیرست 182 متر (597 فوت) ، 46 طبقه و مساحت کل مجموعه 80000 متر مربع و هزینه ساخت آن 500 میلیون دلار میباشد .
منحصر به فرد بودن این برج صرفا" به دلیل شکل ظاهری آن نیست ،بلکه از آخرین پیشرفتهای دنیای مهندسی و تکنولوژی در آن استفاده شده است . علاوه بر سازگاری با شرایط اکولوژیکی ، یکی از امن ترین برجهایی است که پس از 11 سپتامبر 2001 ساخته شده ، پس از 5 سال در منهتن نیویورک به بهره برداری رسید .
راه حل نورمن فاستر از این قرار بود که نمای بتنی ساخنمان اصلی دچار هیچگونه تغییری نشود ولی بخش میانی و هسته مرکزی ساختمان به گونه ای بتراشد که یک کانال بزرگ پهناوری ایجاد شود و به دنبال آن با استفاده از ستونهای بزرگ بتنی و فلزی برج جدید را در آن اجرا کند
از نوآوری هایی که در این برج به انجام رسیده کاهش مصرف انرژی است که در این زمینه تدارکات وسیعی دیده شده از جمله آنها می توان از حسگرهای حرکتی تا تجهیزات سیستم تهویه با راندمان بسیار بالا نام برد و پنجره ها که از کف تا سقف ادامه پیدا می کنند.
با توجه به بناهای قدیمی متفاوت در داخل کشور و با توسعه ورشد جمعیت ،نیاز به بناهای الحاقی در داخل بناهای قدیمی و یا به موازات آنها است و همچنین کمبود نیروی متخصص در اجرای چنین بناهایی که هم از نظر حفظ قدمت آن و هم از نظر اجرایی و تاسیساتی اهمیت دارند،ترجیح دادم سیستم اجرایی و تاسیساتی برج هیرست را بررسی نمایم که امیدوارم مورد نظرتان قرار گیرد.
/ 0 نظر / 63 بازدید