ویلایی در هلند/برنده جایزه ویلای سال(مینا جلالی یزدی-کارشناسی ناپیوسته معماری)

اجازه ساخت یک خانه در این زمین تنها با رعایت یک شرط محقق شد که این زمین به وضعیت زراعتی سابقش بازگردد.این ملک ۲۵ هکتاراست که 71 هزار درخت در آن کاشته شده که باعث می شود در آینده ویلا در میان جنگلی از درختان واقع شود.یک حوض وسیع مستطیل شکل در جوار خانه با برداشت ۷۰هزار متر مکعب خاک ایجاد شده است.حجم زیر زمینی خانه متشکل است از ورودی، پارکینگ برای ۶ اتومبیل و یک تراکتور، انبار، حمام و یک اتاق کار که به حوض وسیع جانبی دید دارد. یکی از اصول معمارانه در این ویلا ترجمه ی تجمل گرایی در قالب شادمانی ناشی از استقلال بوده است. هدف ویلا این بوده که به خود متکی باشد تا انرژی مورد نیاز خود را تامین نماید، آب گرم مورد نیازش را تامین و زباله ها را بازیافت نماید.خانه با سیستم گرمایش مرکزی در ترکیب با یک پمپ هوا گرم میشود. آب گرم توسط تعدادی اجاق که با آتش هیزم گرم میشود تامین میگردد. برق ساختمان هم توسط سلول های خورشیدی روی بام و همچنین توربین های بادی تامین میگردد.
از دلایل انتخاب این موضوع این است که ویلا برای تامین انرژی به خود متکی است.با ساخت این ویلا به محیط زیست آسیبی وارد نمی شود بلکه از عوامل طبیعی برای رفع نیازهااستفاده شده است.
این ویلا با قرارگرفتن در زمینی وسیع  پوشیده از پوشش گیاهی وداشتن دیوارهای شیشه ای در دورتادور بنا دیدومنظر خوبی دارد.
/ 3 نظر / 69 بازدید
سیمین عرب

اسم معمار این پروژه چیه؟!! واسه نگه داشتن زمین های زراعی ایده جالبی داشته.

شقایق مهتابی

با تشکر از مطلبتون جالب بود مخصوصا از لحاظ اینکه برای تامین انرژی به خودش متکی است و به محیط زیست هم آسیبی نمیرسونه! لینک درست مطلب : http://www.memarinews.com/vdciqvar.t1aup2bcct.html

مجتبی رضایی نژاد

پروژه جالبی بود به نظر من بیشتر نکات مربوط به معماری سازگار با محیط را رعایت کرده بودوهمچنین برای تامیتن انرژی به خود متکی است از دیگرنقاط مثبت این پروژه است.ممنون مطلب جالبی بود.