پنجره های هوشمند- شیشه های الکتروکرومیک ( شادی رادپی – ارشد معماری )

حدود یک سوم انرژی یک ساختمان از طریق پنجره ها هدر می رود. به همین دلیل تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها بر روی پنجره ها متمرکز شده است. مطالعات زیادی برای یافتن روش‌های ذخیره انرژی صورت گرفته و نیاز به ذخیره انرژی باعث شده تا انواع جدیدی از پنجره‌های شیشه‌ای در ساختمان‌ها به‌کار برده شود. این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد. به عنوان مثال شیشه ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت کدر، توسط یک کلید را داشته باشد. می توان از این شیشه برای پنجره خانه (در حالت نیاز به ایجاد عدم دید)، برای جلوی فروشگاه ها در شب و همچنین حمام استفاده کرد.  تصور کنید که در یکی از گرم ترین روزهای آفتابی در تابستان، نور خورشید مستقیماً به اتاق شما می تابد و هیچ راه گریزی به جز استفاده از پنجره هایی با شیشه های دودی برای متعادل تر کردن گرما و نور اتاق ندارید.
شیشه های الکتروکروماتیک دسته ای از شیشه های هوشمند هستند که از الکتروکروماتیک ها بهره می برند. الکتروکروماتیک ها موادی هستند که رنگ آنها در اثر جریان الکتریکی تغییر می کند. جریان الکتریسته با ایجاد واکنش شیمیایی سبب تغییرات خصوصیات مواد می شود و کاری می کند تا آنها نور را جذب یا منعکس کنند.
نور خورشید به شیشه ها می تابد، اما از طرفی جریان الکتریکی برقرار شده، سبب می شود تا یون ها از لایه ذخیره یونی به سمت لایه هدایت یونی حرکت کرده و به لایه الکتروکروماتیکی رجعت کنند و شیشه را شفاف نمایند. با قطع الکتریسته فرآیند برعکس عمل کرده شیشه مجدداً تیره می شود. یکی از ویژگی مواد الکتروکروماتیکی قابلیت تنظیم آنهاست به طوری که می توان شدت کدری آنها را با تغییر مقدار جریان تنظیم کرد.

اهمیت استفاده از پنجره های هوشمند:

دغدغه امروز در دنیا جلوگیری از اتلاف انرژی و بهینه مصرف کردن آن است. در کشور ما ایران که نزدیک به 300 روز آفتابی داریم نیاز است که برای مطلوب نگه داشتن فضای داخل ساختمان ها از انواع مختلف انرژی استفاده شود. با توجه به این نیاز چه بهتر است که با استفاده از تکنولوژی های جدید شرایط زندگی را مساعد کرده و محیط را به وضعیت مطلوب نزدیک کنیم و در این راستا با جلوگیری از اتلاف انرژی و استفاده از پنجره های هوشمند ، ساختمان ها را به سمت سبز بودن سوق دهیم.

لینک

/ 7 نظر / 240 بازدید
نفیسه عابدی (ارشد معماری)

شیشه های الکتروکرومیک یک ایده جدیدی است در جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و مصرف بهینه در بناهای مدرن ،که از مزایای این نوع شیشه و پنجره محسوب می شود. البته هزینه ساخت اولیه آن بسیار بالا می باشد که در دراز مدت از هزینه مصرف آن کم می شود. با تشکر از اطلاعات مفیدتون.

حمید نیک نژاد

سرکارخانم مهندس رادپی درخصوص اطلاعات جدید و نو ای که ارائه کردید ممنونم. امیدوارم یک روز این شیشه ها در کشور خودمون هم تولید بشه.

رجا آئینی

به نظر من مهمترین حسن این پنجره ها صرفه جویی در انرژی هست یعنی با استفاده از اینها دمای داخلی قابل کنترل ساکنین است ، مخصوصا تو این بازه زمانی که هزینه انرژی بالاست

مریم درویش

موضوع واقعا عالی بود. علاقه مندم بدونم انرژی الکتریکی مصرفی در این پنجره ها به قدری کم هست که میشه ازش صرف نظر کرد؟

پریا صادقی

از مطلب خوب و مفیدتون تشکر می کنم دوست عزیز. مکانیزم عملکردی این شیشه ها بسیار قابل توجه می باشد و بنا به گفته خودتون در کشور ما که 300 روز آفتابی داریم می توان با صرف هزینه اولیه بیشتر برای تهیه این نوع شیشه ها، مصرف انرژی را در طولانی مدت به میزان قابل قبولی کاست (البته اگر امکان تولید آن در کشور ایجاد شود).

محمدرضا میکائیلی

البته به نظر من بزرگترین فایده این تکنولوژی کاهش هزینه کارگران تمیز کننده شیشه است. در مطلبی خوندم که تمیز کردن شیشه های یک بنای 40-50 طبقه ماهها طول میکشه

بهنازصفاریان

امروزه کاربردشیشه هاي هوشمندالکتروکرومیک به عنوان نسل آینده شیشه ها،تنهابه کاهش اتلاف انرژي محدودنمیشودبلکه بااین شیشه ها،علاوه برخواص ذخیره سازي انرژي، شخص به میزان دلخواه میتواندشدت نور،درخشندگی خورشیدوگرماي عبوري ازآن راکنترل کند. بنابراین این شیشه ها،درسراسردنیابه شدت موردتوجه قرارگرفته است هم اکنون درچندکشورپیشرفته صنعتی درصنایع ساختمانی وخودرویی مورداستفاده قرارمیگیرد