سوله های خرپایی (نیلوفر رشیدی-کارشناسی پیوسته عمران-عمران)

اعضای این نوع سازه ها به شکل خرپا بوده و با استفاده از قوطی پروفیل ساخته می شوند. ساختار خرپایی اعضاء و هندسه بهینه سازه موجب شده اند که وزن فولاد مصرفی در این نوع سازه ها نسبت به سوله های ساخته شده با تیر ورق کمتر باشد؛ همچنین، به علت سبکی وزن سازه از یک سو و قابلیت تحمل نشست های نسبی از سوی دیگر، فونداسیون مورد نیاز جهت تأمین پایداری این نوع سازه ها بسیار اقتصادی می باشد.
امکان داشتن مانوردر ساخت اشکال مختلف و زیبا در سوله های خرپایی و همچنین به صرفه بودن از نظر اقتصادی از دلایل انتخاب این مطلب می باشد.
 
/ 7 نظر / 83 بازدید
حسین فراهانی

سلام.ممنون از مطلبی که گذاشتید/چند سوال برام پیش اومده که می خواستم جواب اونارو بدونم.ممنون از اینکه وقت می گذارید. 1-همانطور که میدانیم استفاده از خرپاها به منظور ایجاد یک پل دارای محدودیتهایی می باشد این محدودیتها گذشته از محدودیتهای اقتصادی و محدودیتهای سایز..دارای محدودیتی مهم هستند و آن هم نسبت طول یا حجم به وزن است..ساخت سوله به وسیله خرپا یعنی ایجاد دو دیواره در اطراف و احداث یک پل خرپایی بر روی آن و تفاوت آن با پل اصلی در تحمل بارهای مرده است/با توجه به مطالب گفته شده استفاده از خرپا در ساخت سوله ها باید دارای محدودیتهایی باشد و سایز این سوله ها را البته در صورتی که ستون میانی استفاده نشود محدود کند /لطفا در رابطه با سایز این سوله ها توضیحاتی اراعه کنید؟ 2- در رابطه با مقاومت این سازه ها در برابر بلایای طبیعی و بلایای انسانی و تمهیداتی را که برای آنها اندیشیده می شود نیز توضیحاتی دهید(البته لطفا)؟...ممنون

محمد کاکایی

سلام مطلب خوبی بود.اما یه سوال: یکی از بهترین سازه ها برای ساخت سوله.سازه های بادی است.امروزه در ایران بسیاری از آنها را می توان یافت که با هزینه ی بسیار کم اقدام به خرید سوله و پمپ آن میکنند و با باد کردن آنها سوله در مدت زمان چند ساعت احداث می شود(مثل سرسره های بادی در پارک ارم)..به نظرتون استفاده از چنین سوله هایی در زمان کنونی بهتر نیست؟

محمد مداحی

سلام. در تکمیل نظر دو تا دوستم حسین و محمد آقا باید بگم که نوعی از این سازه های بادی در فرودگاه مهرآباد تهران است که مساحت زیر سوله حدودا 2هکتار است که واقعا قابل توجه است..همچنین اینکه این سوله ها چون شیشه ای شکلند دارای نور و گرمای کافی میباشند..

پانتها امیری

سلام.من نظرات آقای حسین فراهانی را دنبال می کنم و ابتدا فکر کردم ایشونم از اساتیدن//می خواستم با ایشون بیشتر آشنا شم وسمارشونو داشته باشم تا سوالاتی بپرسم و بدونم چرا تا الان خودشون مطلبی نزاشتن؟

سياوش عطايي

سلام خانم رشيدي.متن مربوط به سوله هاي خرپايي بسيار بسيار جالب بود.اما يك سوال ذهن مرا مشغول كرده كه آيا مقاومت اين سازه ها درمقابل نيروهاي محوري وگشتاورهاي خمشي وبرشي،در حد سوله هاي تيرورق ميباشد يا صرفا جنبه اقتصادي دارند.

نیلوفر رشیدی

با سلام خدمت دوستان در پاسخ آقای عطایی لینک ذیل رو معرفی میکنم: http://siavashghanbarloo40.blogfa.com/post/4

نیلوفر رشیدی

در پاسخ باقی دوستان باید بگم که آقای مداحی جواب سوال آقای کاکائی رو دادن،از عوامل دیگر که می تواند باعث گسیختگی پوسته شود نور خورشید و فرسودگی می باشد که باعث تکرار خم شدگی , سایش و سوراخ شدن می گردد.