خانه های چوبی (فاطمه سلکی-مهندسی عمران نقشه برداری)

مزایای خانه‌های چوبی در مقایسه با خانه‌های بتنی:

وزن خانه‌های چوبی سبک در متر مربع 150 کیلوگرم است ولی وزن خانه‌های بتنی گاهی به دو تن در متر مربع می‌رسد. در وزن خانه‌های سبک اگر شتابی وارد شود، جرمی نیست که بخواهد تخریب شود‌. بنابر این در زلزله مقاومت زیادی دارد.
 
سرعت در ساخت، یکی دیگر از مزایای این خانه‌هاست که یکی از معیارهای مهم در صنعتی‌سازی خانه است. هرچه بتوانیم سرعت ساخت خانه را کوتاه کنیم به صرفه بودن و کوتاه بودن آن ‌را توجیه می‌کنیم، مثلا نرخ ساختمان‌سازی در ایران 16 تا 17 ماه است. این میزان در مناطق صعب‌العبور و سردسیر ممکن است سه سال طول بکشد و در مناطق گرمسیر و فصولی که روزها بلند‌تر هستند 7، 8 ماه طول می‌کشد. ولی با سبک‌سازی، این عدد به یک‌پنجم می‌رسد و می‌توان در عرض ۹۰ روز یک خانه ساخت.
 
عمر طولانی نیز یکی دیگر از مولفه‌های این خانه‌هاست. عمر مفید ساختمان‌ها در کشور ۳۰ سال است و خانه‌های بتنی پس از این زمان باید نو‌سازی شوند ولی خانه‌های چوبی این‌گونه نیستند و عمر آنها بیش از ۱۰۰ سال است‌.
 
از مزایای دیگر خانه‌های چوبی بحث انرژی است. در این خانه‌ها مصرف انرژی کم می‌شود و هدررفت انرژی نداریم. فرآیند ما به گونه‌ای است که تمام سقف و کف خانه‌ها با پشم‌های معدنی عایق می‌شود و این روش از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کند.  از مزایای دیگر این سیستم، قیمت تمام شده است. به توجه با اینکه استحکام خانه‌های صنعتی ابتدا در کارخانه امتحان می‌شود و بعد برای نصب به بازار عرضه می‌شود، اطمینان بیشتری نسبت به خانه‌هایی که در جا ساخته و کنترل می‌شوند، دارند. خیلی کم پیش می‌آید که یک مهندس ناظر تمامی ساختمان را کنترل کند.  ایمنی در برابر آتش‌سوزی نیز یکی دیگر از مزایای خانه‌های سبک است. خاصیت چوب به‌گونه‌ای است که سوختن آن موجب تخریب سریع ساختمان نمی‌شود‌.  ابعاد چوب 2 اینچ در 4 اینچ است و آنقدری نیست که خیلی سریع پایین بیاید و بسوزد و زمان زیادی لازم است تا آتش به عمق خانه نفوذ کند‌. از سوی دیگر چوب از بیرون با مصالح نسوز و ورق‌های سیمانی و از داخل هم با ورق‌های گچی پوشیده می‌شوند و سه ساعت طول می‌کشد تا این خانه‌ها در آتش بسوزند ولی خانه‌های بتنی مقابل آتش نمی‌توانند زیاد مقاومت کنند چون با درجه حرارت بالا فولاد ظرف 10 تا 20 دقیقه فرو می‌ریزد.
 
با سبک‌سازی خانه، فرد می‌داند اگر زلزله بیاید آواری روی سرش خراب نمی‌شود، جان و مال افراد هم حفظ میشود.
/ 2 نظر / 40 بازدید
منیره کیه

بیش از هر چیز کاربرد تزیینی دارد ولی از طرف دیگه انگار به خودمون صدمه میزنیم برای قطع درخت و ساختن اما اگر به سال ها نگاه کنیم بسیاری از سازه های مهم همچون پل، سقف و... در ساختمان های آن روزگار، با این ماده ساخته شده است

میلاد هاشمی

واقعا مرسی از این مطلب جالبتون بعد اگر این خانه ها کلا از چوب ساخته شده باشد ازنظر اتش سوزی دچار مشکل نمیشن بعد این کار باعث میشه محیط زیستبه خطر بیفته