بتن مسلح با الیاف شیشه -GRC- (پریا صادقی- ارشد معماری)

Glass-Fiber Reinforced Concrete

بتن مسلح با الیاف شیشه ای ترکیبی از سیمان پرتلند و سنگدانه است که به وسیله الیاف شیشه‏ای مقاوم در برابر قلیاها(AR Glass)مسلح شده است.GRC یک ترکیب منحصر بفرد و ایده آل برای صنعت ساخت بوده و خاصیت مقاومتالیاف شیشهدر برابر قلیاها موجب دوام طولانی مدت این متریالمی‏شود.
مواد تشکیل دهندهGRC  شبیه به بتن معمولی استاما با این تفاوت که به جای فولاد،از الیاف شیشه (glassrfibe) برای بهبود مقاومت کششی بتن استفاده می‏شود. با توجه به اینکه مواد تقویت کننده بتن، الیافشیشه است در نتیجهGRC سبک تر از بتن معمولی خواهد شد وعلاوه بر سبکی وزن، استفاده از الیاف این اجازه را نیز می دهد که GRC در ضخامت کمتری ساخته شود. به طوری که ضخامت یک قطعه بتنی را می توان به حدود 8 میلی متر کاهش داد وبا توجه به کاهش ضخامت، یک پنل پوششی نما ساخته شده با متریالGRC  می تواند 7 برابر کمتر از یک پنل پیش ساخته بتنی مشابه وزن داشته باشد.
کاربردهای GRC
 - نماسازی
- پنل های دکوراتیو
- ساخت گنبد
- طراحی داخلی
- لنداسکیپ 
- طراحی مدولار
به دلیل تجربه شخصی که حین همکاری در پروژه‏ای مرتبط با به کارگیری GRC در طراحی نمای بیمارستانی در دبی داشته ام، تلاش نمودم که این متریال نه چندان جدید اما با مزایا و کاربرد وسیع را معرفی نمایم. پرواضح است که بتن مسلح شده با الیاف شیشه‏ای قابلیت بارگذاری ندارد اما کاربرد وسیعی در ساخت نما و پنل‏های دکوراتیو دارد و به دلیل امکان قالبگیری می‏تواند متناسب با طرح مورد نظر به طیف گسترده‏ای از اشکال و پروفیل‏های پیچیده ساخته شود. همچنین به دلیل ویژگی‏های ذکر شده می‏توانGRC  را به عنوان متریالی ایده آل برای مرمت بناهای قدیمی معرفی نمود.
منبع: www.grca.co.uk
در ادامه می‏توانید از طریق لینک زیر، تصاویر مربوط به کاربرد این متریال را مشاهده نمایید
/ 11 نظر / 390 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نفیسه عابدی (ارشد معماری)

این نوع بتن از ویژگی ها و مزایای بالایی برخوردار است ،اما متاسفانه در ایران از این نوع مصالح یسیار کم و محدود استفاده می شود که شاید یکی از دلایل استفاده کم؛ عدم اعتماد و هم آشنایی بسیار کم با GRC خصوصا در نماها می باشد.

فاطمه کماری

با توجه به مطالب عنوان شده و تصاویر گستردگی نوع استفاده از GRC از پوسته های غیر هندسی در ابعاد بزرگ تا طرح های پیچیده و ظریف اسلیمی با توجه به تنوع سلایق و ارائه طرح های گوناگون متناسب با آن، از سوی طراحان, بسیار حائز اهمیت و پرکاربرد است.

حمید نیک نژاد

از زحمتی که کشیدید ممنونم. اما نمیدونم چرا لینک مربوطه باز نمیشه. لطقا بررسی کنید.

محمد سلامت راد

سپاسگذارم مطلب خوبی بود.

پریا صادقی

جناب نیک نژاد لینک بررسی شد مشکلی نداشت ولی به هرصورت مجدد آدرس رو آپلود کردم: http://psadeghi.persiangig.com/document/GRC%20Material.pdf/download

زهره رمضانپور

متشکرم برای مطلب بسیار جذابتون .به نظر می رسه با این تنوع و کاربرد در ایران هم از این متریال استقبال بسیار خواهد شد بخصوص در بناهایی با کاربری فرهنگی و مذهبی که با هنر ایرانی و اسلامی در آمیخته است .

سمیه کریمان

از مطب جذابتون ممنون.... جهت تکمیل این بحث می توان گفت:با توجه به ضعف بتن در کشش و خواص خمش جوامع علمی، توجه ویژه ای به بهبود این معایب داشته اند. مواد جدید، که الیاف یکی از آن ها می باشد نقش قابل توجهی در بهبود تنش و خواص خمش بتن به دلیل چگالی پایین و مقاومت در برابر خوردگی بالا بازی می کنند.الیاف شیشه یکی از بهترین مواد شناخته شده ای هستند که در بتن برای جبران ضعف درکشش و خمش، کاهش ریز ترک ها و افزایش شکل پذیری آن مورد استفاده قرارمی گیرد.

بهنازصفاریان

باتشکرازمعرفی این محصول ،قطعات GRC دارای خاصیت آکوستیکی می باشد و محصولی به ضخامت 10 میلیمتر به طور متوسط 30 db عایق صوتی به وجود می آورد. از طرف دیگر در قطعات حاوی عایق حرارتی ( پشم سنگ ) این خصوصیات به نحو بارزی افزایش پیدا می کند.

ظاهره شهودی

متشکرم از مطلب ارائه شده. و برای تکمیل این موضوع میتوان گفت :یخ زدگی، گرم و سرد شدن‏های متناوب تقریبا بر GRCبی‏اثر است و دچار خوردگی نیز نمی‎شود. به دلیل نداشتن اجزای فولادی دچار ترک خوردگی نشده و بدون تعمیر و نگهداری می تواند سال‏های طولانی باقی بماند. درضمن وجود الیاف در بتن باعث کاهش جذب آب آن نیز می‏گردد. موفق باشید. اضافه کردن الیاف شیشه به بتن به شدت بر کاهش کارایی بتن تازه تاثیر می‏گذارد. بنابراین باید از روانسازهای مناسب استفاده کرد و شیوه مناسبی را برای اختلاط انتخاب کرد.

mohamad mahdi khodaeil

با سلام در مورد الیاف شیشه استفاده شده در این روش اطلاعات بیشتری کسب کنم میشم راهنماییبفرمایید و ایا مایل به همکاری هستید