پلی به شکل اژدها(اسما زارع پور-عمران-مدیریت ساخت)

پل اژدها (Dragon Bridge) یک پل ساخته شده بر روی رودخانه Han در ویتنام است. علاوه بر ظاهر جالب آن که به شکل یک اژدهای طلائی رنگ است و در امتداد طول پل قرار گرفته است, یکی دیگر از ویژگیهای جالب این پل خروج آتش از دهان این اژدها است که آنرا به یک جاذبه گردشگری برای شهر Da Nang تبدیل کرده است. البته این قابلیت وجود دارد که بجای آتش از دهان اژدها آب به بیرون پاشیده شود.اژدها در فرهنگ ویتنامی به عنوان آورنده بخت خوب و خوش شانسی شناخته شده است. به همین دلیل طراح این پل با زیرکی علاوه بر اشاره به این نماد خوش شانسی, از قوسهای سازه ای پل به عنوان بخشی از
 تزئیینات آن استفاده کرده است. هزینه ساخت این پل در حدود ۸۵ میلیون دلار آمریکا بوده است.شروع ساخت این پل در سال ۲۰۰۹ بوده و سرانجام در مارس ۲۰۱۳ بهره برداری از آن آغاز گشت. طول این پل ۶۶۶ متر بوده و با عرض ۳۷٫۵ متر, ۶ لین برای عبور ترافیک دارد. طراحی این پل به عهده شرکت آمریکایی Ammann & Whitney Consulting Engineers و گروه Louis Berger بوده است. طولانی ترین دهانه پل ۲۰۰ متر میباشد.

لینک

/ 3 نظر / 74 بازدید
شیرین ترابی

باسلام به دوسته عزیزم خیلی جالبه که یه مهندس ویه معماریه سازه ای بسازن که هم ازنظرسازه ای محکم باشه،وهم شکله جالبی بدونه اینکه نیازبه موادومصالحه خاصی باشه داشته باشه.هم استفاده کاربردی داره،هم باعث زیبایی ونمادشهره.

نسرین نوروزی

سلام مرسی ازمطلبتون که خیلی کامل بود. همه جزئیاتشو توضیح داده بودین فقط یه نکته ی کوچیکی موند. اونم اینه که این پل از یه نورپردازی مدرن وپیشرفته ای برخورداره که از15000لامپ تشکیل شده و درشب میدرخشه وهمه جا رو روشن میکنه.

سیمین عرب

استفاده از نمادهای فرهنگی در فضای شهری اونم به صورت مدرن و ترکیبی هم یادآور فرهنگ و نژاد مردم اون منطقه است هم جذابیت بصری دارد. خیلی خوب میشد که ما هم از این نمونه ها در سطح شهری مون داشتیم...