چرخ فالکرک The Falkirk Wheel(نازلی فتح اله زاده-ارشد معماری)

چرخ فالکرک که با توجه به نزدیکی آن به شهر فالکرک، در مرکز اسکاتلند، به این نام خوانده می‌شود، یک وسیله بالابر گردان برای انتقال قایق است که کانال فورت اند کلاید را به کانال یونین متصل می‌سازد. اختلاف ارتفاع دو کانال در محل قرار گرفتن چرخ فالکرک، 24 متر می‌باشد که بطور تقریبی برابر یک ساختمان هشت طبقه است.
طراحی و معماری این چرخ و سازه آن تحت نظارت و حمایت موسسه طراحی ار ام جی ام کشور اسکاتلند صورت گرفته و در ابتدا توسط شرکت مهندسی نیکول راسل طراحی گردیده است. این چرخ که قطر کلی آن 35 متر می‌باشد تشکیل شده از دو بازو که هر کدام تا 15 متر نسبت به محور مرکزی با قطر 3.5 متر امتداد دارند و شکل آنها شبیه به تبرهای دوسر است که در جنگهای قرون وسطای اروپا مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

این دو بازو در فاصله 25 متری از یکدیگر قرار گرفته اند و دو مخزن (جایگاه حمل قایقها) در حالی که از آب پر می‌شوند با ظرفیت80000 گالن ( 302 تن) بین آنها قرار دارند. این دو مخزن حمل، فارغ از آنکه در حال حمل قایق باشند یا خیر، همواره وزن ثابتی داشته و در مجموع 600 تن وزن دارند. این موضوع به قانون ارشمیدس بر می‌گردد که می‌گوید " هر جسم شناور به میزان وزن خود آب را جابجا می‌کند" و لذا در زمانیکه قایق در مخزن قرار می‌گیرد،به میزان وزن قایق آب از مخزن حمل خالی می‌شود و در نتیجه مقدار وزن مخزنها همواره ثابت می‌ماند.
این سیستم توسط شرکت مهندسی باترلی در دربی شایر تحت عنوان پروژه‌های هزاره اجرا گردید تا دو کا نال فورت اند کلاید و یونین را به یکدیگر متصل نماید. البته هدف اصلی پروژه استفاده تفریحی از آن بوده است. دو کانال یاد شده در گذشته نیز بوسیله یازده دریچه قفل شونده به یکدیگر متصل می‌شدند که پس از سال 1930 متروک مانده و از بین رفته بودند. کمسیون طرحهای هزاره تصمیم گرفت که مجددا این دو کانال را که در مرکز اسکاتلند قرار گرفته اند به یکدیگر متصل کرده و در واقع، مجددا گلاسکو را به ادینبورگ پیوند بزند. در میان طرحهای مختلف ارائه شده طرح چرخ فالکرک، برنده شد. مانند بقیه پروژه‌های هزاره در محل احداث این پروژه اقامتگاه، رستوران و فروشگاه‌هایی نیز در نظر گرفته شده است. هزینه ساخت چرخ فالکرک 17.5 میلیون پوند و کل پروژه 84.5 میلیون پوند بوده است.
در لینک ارائه شده تصاویرگویای جذابیت پروژه می باشد.
/ 1 نظر / 96 بازدید
نسرین جعفری

زیباییه سازه مسئله ای است که همواره مورد توجه همگان است