سیستم ساختمان سازی قالب تونلی (عرفان آهوخش-کاردانی کارهای عمومی ساختمان)

 سیستم موسوم به تونلی، یکی از روش های مورد استفاده برای اجرای ساختمان های با سیستم دیوار باربر و سقف بتنی است. نام تونلی به دلیل اجرای هم زمان و سلولی دیوارها و سقف هاست. درسیستم تونلی، دیوارها و سقف ها­ی بتن مسلح به صورت هم زمان آرماتوربندی، قالب بندی و بتن ریزی می‏شوند. این روش ضمن بالا بردن سرعت و کیفیت اجرا، عملکرد سازه­ای و رفتار لرزه‏ای مجموعه سازه را به لحاظ یکپارچگی اعضاء و اتصالات آن‏ها به نحو چشمگیری بهبود می بخشد.

درسیستم تونلی به لحاظ اتصال مستقیم دال به دیوار، ماهیت انتقال نیروها و لنگرها به صورت گسترده بوده که این حالت خطرات ناشی از تمرکز تنش در اتصالات را که یکی از دلایل اصلی تخریب سازه‏های بتنی در زلزله های اخیر بوده را برطرف کرده است. همچنین به دلیل حذف ستون در این سیستم و جایگزینی دیوارهای باربر بجای ستون یکی دیگر از نقاط ضعف ساختمان های بتنی به لحاظ برش عرضی ستونها در زلزله های بزرگ در این سیستم برطرف گردیده است.
به علاوه به دلیل وجود تقارن در پلان سازه­ای، تا حدود زیادی مشکل پیچش نیز که یکی دیگر از عوامل تخریب ساختمان ها در زلزله می باشد در این سیستم بر طرف گردیده است. افزون بر موارد فوق دراین سیستم­، با توجه به تیپ بودن پلان سازه ای، سختی ساختمان در طبقات با تغییرات کمی همراه بوده که این مورد نیز تأمین کنندة مناسبی برای شرایط ذکر شده در آیین نامه های مقاوم سازی ساختمان‏ها در برابر زلزله ( از جمله آیین نامه 2800) می باشد.
نظر بنده این روش بسیار مناسب است،چون در زمان،در مصالح(فولاد،گچ وغیره )و همچنین سازه دربرابر زلزله و خطرا دیگر مقاوم تر میشود.وزن سازه سبک تر میشود.فضای داخلی به دلیل نبود ستون بیشتر میشود.در سفیدکاری و نازک کاری صرفه جویی میشود چون دیوارها وسقفهای بتن ریزی شده سطح صاف تری را دارند نسبت به روش های دیگر.هدف بنده از گذاشتن این مطلب این بود که بچه ها هم با این تکنولوژی آشنا شن هم کمی با مسکن مهر پردیس.که فازهای 5 11 ازاین روش استفاده میکنند.بنده هم بعضی وقت ها میرم میبینم.این روش با مشارکت شرکتهای ترکیه ای انجام می شود.
/ 6 نظر / 95 بازدید
محمد حسین جواهری

بسیاااار عالییییییییییی

مریم نهضت

من این موضوع رو نمیدونستم مطلبت فو ق العاده بود.روش جالبی برای ساخت ساختمان است

آخی تو هم میری می بینی؟ آفرین پسر خوب

سعید خداوردی

واقعا موضوع جالبی بود . من تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم . خیلی عالی بود

زینب حیدر فیروزآبادی

سلام عرفان جان روش خیلی جالبیه،سازه هم سبک تر و هم مقاوم تر از روش های دیگر است ممنون از مطلب عالییییت[دست]

علی نعیمی خرد

مرسی عرفان جان ،مطلب تازه ای بود برای من !