ضوابط و مقررات طرح تفصیلی شهر تهران (حمیدنیک نژاد-کارشناسی ارشد)

طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران مجموعهی ضوابط و مقرراتی است ، که بر اساس ضوابط و مقررات طرح جامع تهران (بند ششم سند اصلی مصوب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ، آذرماه 1386 ) پس از چند سال مطالعه و تدوین شده و در اسفند ماه سال 1390 (توسط کمیسیون ماده پنج تصویب ) و جهت اجرا به شهرداری تهران ؛ مناطق 22 گانه شهر تهران ، ابلاغ گردیده است و مشتمل بر ضورابط خاص استفاده از اراضی و ساخت و ساز در هریک از پهنه های شهر تهران و همچنین ضوابط و مقررات عام ساخت و ساز و شهرسازی در محدوده شهر تهران است.
 مجموعه ضوابط و مقررات طرح تفصیلی ، همراه با کلیه نقشه های یکپارچه 1:2000 این طرح ، سند اجرایی و ملاک عمل برای تحقق چشم انداز ، اهداف و راهبردها و همچنین تکوین سازمان فضایی طرح جامع ، به عنوان الگوی مطلوب توسعه شهر تهران ، در افق طرح است. 
با اجرای طرح تفصیلی یکپارچه شهر تهران و اعمال ضوابط و مقررات آن ، موجبات هدایت و کنترل شهر با تلفیق مناسب در آن در پیشبرد مدیریت توسعه و عمران شهری میسر خواهد گردید.  پهنه بندی استفاده از اراضی محدود شهر تهران ، مبتنی بر ساختاری است که برای جلوگیری از تداخل غیرضروری و نامناسب کارکردها ، کاربری ها و ارتقاء کیفبت و کارآیی محیط شهری نظام یافته است. پهنه بندی شهر تهران در مقیاس کلان ، بیانگر نحوه استفاده از اراضی و مقرراتی است که نحوه و چگونگی ساخت و ساز در زیر پهنه ها ، مانند حداکثر تراکم ساختمانی مجاز و چگونگی توده گذاری (سطح اشغال و محل توده گذاری و استقرار بنا در قطعه ) و ارتفاع و تعداد طبقات مجاز ساختمان با توجه به عرض معبر و توان دسترسی شبکه شهری را ، متناسب با مساحت قطعه و تراکم تعیین می سازد. این طرح از زمان ابلاغ تا کنون دستخوش تغییرات مختصری نیز بوده است و قرار است تا پایان سال 1392 نهایی گردد.

لینک

/ 5 نظر / 39 بازدید
اعظم زالی

باتشکر از زحماتتون . فایل کاربردی و مفیدی بود. یه خواهش داشتم اگه نقشه ای از تهران دارید که پهنه بندی استفاده از اراضی (کدهای دو رقمی و سه رقمی ) توش مشخص باشه ممنون می شم فایلشو بذارید.

حمید نیک نژاد

سلام. نقشه هایی رو که فرمودید , اون هم بصورت یکپارچه سخت میشه پیدا کرد. اگر هم باشه بجهت جلوگیری از سو استفاده در اختیار عموم نمیگذارن.فقط درصورت درخواست پروانه یا پایانکار از طرف مالکین املاک , مطالب لازم در اونها درج میشه .اما اگر واقعا خیلی لازم داشتید در خصوص یک بخش از منطقه 20 اطلاعات داشته باشید , از اونجایی که من کارمند شهرداری منطقه 20 (شهرری) هستم ,در صورت مراجعه به منطقه شاید بتونم کمکتون کنم.

محمد سلامت راد

حمید جان سپاسگزارم اما هر منطقه شهرداری بنا به نیاز خودش تو آیین نامه تغییراتی اعمال کرده که همین باعث سردرگمی ارباب رجوع شده امیدوارم طرحی جامع هرچه سریع تر تهیه شود و یکسان سازی در تصمیم گیری ملاک عمل واقع گردد.

محسن قدبیگی

این طرح در خیلی از مناطق تهران اثرات مطلوبی داره بنظر من البته اگه درست اجرا بشه بهترین هدف این طرح تامین پارکینگ کلیه واحدهاست

اعظم زالی

اینکه پارکینگ همه واحدها تامین بشه از یه دیدگاهی خوبه . اما فراموش نکنیم که با توجه به متراژ کم بسیاری از املاک و عدم امکان تامین پارکینگ ؛ همین موضوع یه عامل بازدارنده برای سازنده هاست و باعث می شه یه سری از مناطق فرسوده باقی بمونن