روش اجرای سدهای بتن غلطکی (RCC) - (محمد قربانیان- کارشناسی عمران)

بتن غلطکی Roller Compacted Concrete)-RCC) بعنوان مصالحی جدید در صنعت سدسازی در حال حاضر مورد توجه سدسازان بزرگ دنیا و مؤسسات تحقیقاتی می‌باشد. یکی از مسائل این نوع بتن در اجرا، بالابودن ضریب تراوایی آن می‌باشد که بعضا در سدهای بزرگ تزریق‌های دوغاب پس از انجام ساختمان را طلب می‌کند. در طرح اختلاط این بتن می‌توان از برخی مواد جایگزین سیمان (غیرچسبنده) به منظور کاهش فضاهای خالی موجود در جسم بتن غلطکی و واکنش‌های ثانویه بهره گرفت که تاثیر این مواد بر پارامترهایی چون مقاومت‌های فشاری و برشی در محل درزهای سد بایستی در نظر گرفته شد. در مقاله حاضر میزان نفوذپذیری در جسم بتن غلطکی و در محل درزها و چگونگی کنترل آنها مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است . این تحقیق با کار آزمایشگاهی بر روی نمونه‌های بتن غلطکی که با استفاده از طرح اختلاط های مختلف با و بدون ماده پوزولانی آماه شده بود صورت گرفته است . براساس نتایج بدست آمده روند تغییرات بدین تربیت است که با افزایش میزان وزن مخصوص و مقاومت فشاری میزان ضریب نفوذپذیری کاهش می‌یابد. همچنین نتایج آزمایشگاهی نشان می‌دهد که بتن غلطکی که دارای مواد جایگزین سیمان مانند پوزولان‌ها می‌باشد دارای ضریب نفوذپذیری کمتری نسبت به نمونه‌هایی که بدون پوزولان هستند، می‌باشد.

مطلب حاضر به جهت نو بودن تکنولوژی ساخت سد های بتن غلطکی و همچنین فراگیر شدن آن در ایران، انتخاب شده و روش اجرای این نوع سد را به زبان انگلیسی به وسیله متن و عکس نشان می دهد.

لینک1

لینک2

/ 1 نظر / 199 بازدید
محمد محمد رفیعی

سلام ممنون از مطلب جدید و نوتون 1)آیا این مدل سد تا حالا در ایران اجرا شده و کجا ها 2)به طور عامه ژسند میتونید بگید که با بتن معمولی چه فرقی داره چون ما بیشتر از بتن معمولی استفاده میکنیم ممنون