موزه هنر میلواکی( مهراندخت محمدزاده-کاردانی معماری-معماری)

 

این موزه که در کنار ساحل رودخانه ی میشیگان قرار دارد در 3 مرحله ساخته شده است که ابتدا از ساخت یک نماد جنگی شروع شد و سپس دیوید کاهلر با اضافه نمودن یک دال بزرگ ساختمان قدیم را تکمیل کرد و در سال 1994 سانتیاگو کالاتراوا ، طرح یک ورودی بزرگ را برای موزه داد که شامل تالار پذیرایی شیشه ای و فولادی به ارتفاع 27 متر است که این تالار دارای ویژگی های خاصی است که از جمله ی آن ها : 
1. استفاده از صفحه ی خورشیدی قابل حرکت برای ایجاد سایه
2. استفاده از موج شکن که بیش از هزاران متر بتن ریزی شده است برای مهار کردن موج ها 
3. استفاده از کابل برای حفظ و نگهداری و افزایش استقامت بنا
4. در این بنا نور اصلی توسط قسمت بال های متحرک وارد بنا می شود و نورگیری بقیه قسمت ها به صورت غیر مستقیم یا با واسطه انجام می شود .
5. به دلیل رطوبت بالای منطقه ، برای تهویه ی مطبوع بنا ، یک فضای باز در لابی با ارتفاع زیاد تعبیه شده است و در سایر قسمت ها با ایجاد باز شو ها این امر تحقق یافته است.
6. در خارج از بنا ، رنگ خاص شیشه ها و بازتاب دریا روی شیشه ها سبب شده تا در بازدیدکنندگان احساس شناور بودن روی آب ایجاد شود.

نظر نویسنده: استفاده از موج شکن ایده ی مناسبی بوده که برای حفظ سایر بناهایی که در مجاورت دریا ساخته میشوند میتوان استفاده کرد. 
با توجه به نامطلوب بودن بادهای این منطقه در بعضی زمان ها ، با ایجاد حداکثر بازشوها به صورت غیر مستقیم یا با واسطه ، هم از نور طبیعی استفاده شده و هم از ورود بادهای نامطلوب جلوگیری شده است.
/ 2 نظر / 71 بازدید
مهدی مسکنی

موزه خیلی جالبی بود به خصوص اون قسمت که شبیه دم نهنگه!! مطبتون را پسندیدم لایک/ :)

مهناز عرب

مشخصات ساختمان معمار : سانتياگو کالاتراوا مکان : ميلواکی ، ويسکانسن ، ايالات متحده مساحت کل ساختمان : 13هزار متر مربع تاريخ ساخت : سال 1994 تا 2001 ميلادی طول بنا : 149 متر بيشترين عرض بنا : 43 متر حداکثر ارتفاع بنا : 3/11 متر هزينه اجرای پروژه : بيش از 100 ميليون دلار