غرفه بتن کاغذی مچاله شده(محمد مهدی سلامت راد - ارشد معماری)

هر متریالی حال و هوای خودش را دارد. و اصلا همین شناخت حال و هوای متریال‌های گوناگون‌ یکی از مهم‌ترین دلایل توفیق اثر هنری بسیاری از هنرمندان مشهور هنرهای تجسمی است. انتقال حسی خاص از متریالی خاص در غالب هنرها و به خصوص در مجسمه‌سازی و معماری از اهمیت بالایی برخوردار است. اما استخراج حسی متفاوت یا بیانی متضاد با واقعیت یک متریال با استفاده از خود آن متریال کار چندان ساده‌ای نیست. مثلا شما هیچ‌وقت از بتن به عنوان یک ماده سخت و صلب انتظار رفتاری پارچه‌ای ندارید! و حتی انتقال حس یک کاغذ یا پارچه!استودیو معماری سوئیسی L3P در تلاشی در طراحی جداره غرفه‌ای در یک نمایش‌گاه سعی کرده تا در کنار تجربه، نوع جدیدی از به کار بردن صفحه‌های فایبرگلاس بتنیدر نما -که ممکن‌ است در صنعت ساختمان آینده نیز ورود جدی و متفاوتی داشته باشد-  را معرفی کند و حس آن را انتقال دهد.

این مطلب از آن جهت انتخاب شد که گویای این نکته باشد: گاهی با کمی خلاقیت  می توان از عناصر متضاد در طرح بهره گرفت و طرحی نو در انداخت، امید است راهگشای ایده های نوین دوستان باشد.
/ 6 نظر / 80 بازدید
سمیه کریمان

با این مطلب کاملا موافق هستم چرا که یک طرح در نگاه اول با متریال تشکیل دهنده اش خود را معرفی می کند..... و این موضوع فراموش نشود که معماری همواره تشنه خلاقیت است.

تارا بهاری

عالی بود آقای سلامت . ممنون

زهرا کیهان

چه جالب که ایده هاشون عملی میشه...ما در زمینه دانش بتن در دنیا حرف های بسیاری برای گفتن داریم اما در عمل خلاف آن را شاهد هستیم

بهنازصفاریان

باتشکرازمطلب شما،اینکه بجای بکارگیری سازه های چادری هموی ایده رابا بتن پیاده کنیم حتی ایدش جالب به نظر میرسد چه برسد به عمل

فاطمه طاهری

جالب بود که افزودن پسماند های کاغذی در تولید بتنهای سبک و تبدیل به یک متریال لطیف

محمد سلامت

از همه دوستان بابت کامنت هاشون سپاسگزارم، یادآوری می کنم خلاقیت در همین نزدیکی ایست منتهی چشمها را باید شست جور دیگر باید دید!