کاغذ دیواری ضد زلزله (امیر کوروش پورابراهیم-مهندسی عمران-عمران)

دیوارهای آجری در ساختمان سازی نسبتا ارزان تمام می شوند اما در برابر زلزله آسیب پذیر می باشند.این دیوارها در برابر فشار عمودی استوارند در حالی که در برابر فشار های افقی ترک می خورند و ممکن است فروبریزند. هنگام زلزله فرصتی کوتاه حتی به فاصله چند ثانیه به مردم امکان گریختن از زیر آوار را می دهد. پژوهشگران نوعی کاغذ دیواری با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا از جنش  فایبرگلاس ساخته اند.  بعد از مالیدن چسب به دیوار، ذرات آن به همه درزهای دیوار نفوذ می کند و پس از تبخیر آب  موجود در چسب، ذرات پلاستیکی درهم تنیده می شود. زنجیره مولکولهای این ذرات پلاستیکی با شدت به دیوار می چسبند و فایبرگلاس و چسب نیز پس از آن مخلوط به دست آمده را تقویت می کند. در آزمایشی مشاهده می شود دیواری که با کاغذ دیوار مخصوص تقویت شده ، در برابر فشارهای جانبی در حد سه ریشتر مقاومت می کند.
دلیل بنده برای انتخاب این موضوع جالب بودن آن و به نوعی تازه بودن مطلب بود.از نظر من ادامه روند تحقیق پژوهشگران روی این موضوع می تواند مقاومت ساختمان ها را در برابر زلزله و تلفات پس از آن کاهش دهد.از نکات قدرت این مطلب به نوعی جذاب بودن آن و مختصر بودن مطلب می باشد و نقطه ضعف مطلب عدم توضیحات کامل درباره شیوه عملکرد این نوع کاغذ دیواری می باشد.
/ 14 نظر / 62 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صادق حسن پور

سلام.مطلبت جدید بود و استفاده کردیم.ولی یه سوال ایا تا حالا در جای استفاده شده؟یا فعلا فقط در حد ازمایش در داخل ازمایشگاه است؟

عباس کریمی

سلام کوروش جان مطلبت خیلی عالی و یکه (تکه) اطلاعی داری که این کاغذا رو تو دیوارای باربر هم استفاده میکنن یا نه؟ با تشکر

امیر کوروش پورابراهیم

سلام آقای حسن پور .این نوع کاغذ دیواری در آلمان مورد استفاده قرار گرفته اما از به کاربردن آن در داخل کشور اطلاعی ندارم.

امیر کوروش پورابراهیم

سلام عباس جان لطف داری شما خودت یه دونه ای این نوع کاغذ دیواری در هر نوع دیواری مورد استفاده می باشد.

عباس ملک محمدی

سلام کوروش عزیز مطلب خوبیه البته هنوز به نتایج کامل نرسیده میخواستم بدونم اینکه به منافذ دیوار کاملا نفوذ میکنه باعث ایجاد چروک روی سطح کاغذ نمیشه؟منظورم اینه که نمای مطلوبی از لحاظ معماری و زیبا شناختی به فضا میده؟یک مورد دیگه هم این که برای مقاومت بیشتر امکان این هست که دنبالش رو سقف هم کشیده بشه که یک یکپارچگی مقاوم ایجاد بکنه؟

سياوش عطايي

سلام ب كورش عزيز. عزيزم مطلب خيلي خيليييييييي خوبي بود. ميخاستم بدونم اين كاغذ ها ازنظر هزينه اي چطورن.وسوال دومم اين كه عمر اين كاغذها چقدره

homa madani

سلام این کاغد مزیت های دیگه ایی هم داره؟

امیر کوروش پورابراهیم

سلام عباس جان بله بعد از مالیدن چسب به دیوار، ذرات آن به همه درزهای دیوار نفوذ می کند و از نظر زیبایی هم مشکلی ایجاد نمی کند. در مورد سوال دوم هم باید بگم که خیر این کاغذ دیواری روی سقف کاربرد نداره همان طور که در متن آمده از آن برای مقابله با فشار افقی استفاده می شود.

امیر کوروش پورابراهیم

سلام آقا سیاوش گل این نوع کاغذ دیواری هنوز به شکل عمده در بازار توزیع نشده ولی پیش بینی می شود نسبت به کاغذ دیواری های دیگر قیمت بالایی داشته باشد. از نظر عمر هم باید بگم که چون در دیوار نفوذ می کند عمر طولانی دارد.

امیر کوروش پورابراهیم

سلام خانم مدنی کاربرد این نوع کاغذ علاوه بر مقاومت در برابر فشار افقی وارد بر دیوار می تواند زیبایی باشد