هتلی با اشعه مرگ (الهام ربانیان- ارشد معماری )

هتلی به نام Vdara در لاس وگاس طراحی شده است تا نور آفتاب را جهت حمام آفتاب به قسمت استخر آن منعکس کند.  اما اینطور که معلوم است این ایده کاملا حساب شده نبود! نمای شیشه ای این هتل که بصورت مقعر طراحی شده است نور خورشید را متمرکز کرده و آنرا به قسمت استخر هتل منعکس میکند. زمانی که هوا گرمتر از روزهای عادی باشد مشکل آفرین است. طوری که ساختمان همانند یک ذره بین عمل کرده و با متمرکز کردن نور خورشید افرادی را که از کانون آن عبور میکنند میسوزاند! کارکنان این هتل نام آنرا اشعه مرگ گذاشته اند این هتل تغییری در نمای خود نداده است و میخواهد آنرا به همین صورت نگه دارد زیرا باعث شده افراد زیادی برای بازدید از آن بیایند و شاید حتی به یک جاذبه توریستی تبدیل شود!

انتخاب این مطلب به این دلیل بود که جذاب بود و علاوه بر آن به ما یاد می دهد که صرفا دادن ایده ای خاص  در طراحی یک بنا مهم نیست و اگر ما ساختمانی با شرایطی مانند این هتل را می خواهیم طراحی کنیم باید همه جوانب از جمله شرایطی اقلیمی موقعیت سایت و ... را باید در نظر بگیریم تا پروژ دچار چنین مشکلاتی نشود.
/ 4 نظر / 110 بازدید
زهرا محمدی سالک

همچنین راه حلی که برای این مشکل ارائه شده استفاده بیشتر از شاخ و برگ درختان و چترهای بزرگتر در اطراف فضای استخر می باشد تا بتوانند از شدت اشعه های خورشید بکاهند.و معمار هتل رافائل مینولی می باشد که هتل دیگری بنام walkie talkie طراحی کرده که با همین مشکل مواجه شده است.

مهسا بدری

خیلی آموزنده بود. فقط اینکه راه حل های زیادی برای رفع این مشکل هست جالبه برای معروفیت پروژه از این راه حل ها صرف نظر کردن

مهسا بدری

خیلی آموزنده بود. فقط اینکه راه حل های زیادی برای رفع این مشکل هست جالبه برای معروفیت پروژه از این راه حل ها صرف نظر کردن

زهرا کیهان

تا به حال ساختمان های بسیاری در دنیا ساخته شده است که به نوعی در هنگام طراحی یا مراحل ساخت روی آن ها فکر نشده است از این رو گاف هایی درون آن به وجود آمده و آن ها را تبدیل به ساختمان های عجیب دنیا کرده است یکی از ساختمان های بلند دنیا در سال 1974 در شیکاگو ساخته شد و قرار بود به عنوان یکی از مراکز نفتی این کشور به حساب اید. این ساختمان با بهترین مصالح و کارگران ساخته شد ولی یک اشتباه بزرگ در آخرین ثانیه ها باعث شد این ساختمان به طور کلی از گردانه بهترین ساختمان ها خارج شود. در آخرین لحظات طراح تصمیم گرفت تا نوع خاصی از مرمر ایتالیایی که بسیار شکننده است و مصارف خاص دارد را در نمای این ساختمان به کار گیرد. این امر باعث شد تا ساختمان هر ساله نشست کرده و همه روزه نمای ان شکسته و نقش زمین شود. بالاخره در سال 1990 با هزینه ای بیش از 80 میلیون دلار این سنگ ها تعویض شدند تا ضرر بیشتری به بار نیاورند.