کاربرد پوسته بادام در بتن سبک سازه ای (فاطمه یوسفی کارگر فرد - کارشناسی عمران)

افزایش نگرانی ازکاهش منابع و آلودگی جهان بسیاری از مهندسان را برآن داشته تا مصالح نوینی را بیابند که برپایه منابع تجدید شونده و شامل استفاده از محصولات تولیدی و مواد دور ریز در ساختمان باشند.بسیاری از سنگدانه های  مصنوعی برای ساخت بتن استفاده میشوند.و مطالعه تحقیقاتی بیشماری در رابطه با مقاومت سازه ای بتن با سنگدانه سبک انجام می پذیرد.مشکل عمده در روند دستیابی به پوسته بادام مقدار زیاد زایعات تولیدی است.پوسته بادام در مناطق نیمه خشک مانند ایران رشد می مپکند. و در کارخانه ها تفاله زیادی بدست می آید.در ایران سطح تحت کشت بادام115 هزار هکتاراست.در هر بار برداشت بالغ بر11تن زباله پوسته بادام تولید میشود.و بهره برداری از آن به ذخیره سازی منابع طبیعی و حفظ تعادل اکولوژیکی  کمک می کند و هزینه ساختت را هم کاهش می دهد.پس پوسته بادام راهکار خوبی است.سنگدانه پوسته بادام دارای جرم حجمی 500-600کیلوگرم برمترمکعب میباشد و تقریبا 60درصد سبکتر از سنگدانه های شکسته شده معمولی  می باشدو در نهایت بتن سبک خواهد بود. بتن سبک وزن ساخته شده از این سنگدانه به عنوان درشت دانه مشابه مواد مصنوعی است.عناصر سازه ای مورد آزمایش شامل مقاومت  فشاری  و مقاومت چسبندگی و مدول الاستیسته و رفتار تغییر مکان تیر بتنی ساخته شده ازپوسته بادام و مسلح به آرماتور می باشد.

                                                                                                                                        

/ 9 نظر / 70 بازدید
ليلا موحدي

جالبه، پوسته بادام جنسي شبيه به الياف چوب دارد بنابراين مقاومت نهايي بتن را كاهش خواهد داد در نتيجه فكر ميكنم نميتوان از بتن ساخته شده از پوسته بادام در نقاط سازه اي استفاده نمود.

فرزاد

جالب بود.از نخورم به جای ماسه میشه استفاده کرد با تشکر از پستتون

حمید رضا جلیلی

جالب بود . ولی به نطر من هزینه استفاده از ان مقرون به صرفه نمیتونه باشه. یکی از دلایلش هزینه انقال و فاصله ست

فرزانه مومنی

جالب بود.من فکر میکنم مقاومتش بالاست چون یه جایی خوندم در مناطق زلزله خیز هم می شه استفاده کرد.

زهراجوانبخت

تا به حال کجا از این نوع بتن استفاده شده اگه جایی دیدی تصویرشم بزار تا ببینیم

صادق حسن پور

جلب بود.ولی مقاومتش چطوره مثل بتن معمولی هست؟

فاطمه یوسفی کارگرفرد

از نظر مقاومت حتی میتواند مقاومتی 1.5برابر بتن معمولی داشته باشد و چون از ضایعات بادام استفاده می شود پس هزینه ها کاهش میابد.

منیره کیه

مقاومت این نوع بتن با بتن های مسلح برابری میکند و استفاده سازه ای دارد.با توجه به آزمایش هایی که در رابطه با این نوع بتن انجام شده.

فرشته

خوب بودبهتره تصویرشم باشه