طبقه نرم و نحوه مقاوم سازی آن در برابر زلزله (نرگس رضائی ، ارشد معماری)

ساختمان با طبقه نرم, به ساختمانهایی میگویند که طبقات پایینی آنها سختی بسیار کمتری از طبقات بالایی آنها داشته باشند. این ساختمانها به دلیل داشتن تعداد زیادی دهانه آزاد در طبقات پایینی در برابر زلزله بسیار آسیب پذیر هستند. دلیل ساخت تعداد زیاد دهانه آزاد در طبقات پایینی معمولا ایجاد فضای مناسب برای پارکینگ اتومبیلها و یا ایجاد کاربری های تجاری مثلا مغازه در طبقات پایینی است ( چیزی که در ساختمانهای بنایی شهر بم باعث تخریب تعداد زیادی خانه در زلزله سال ۸۲ بم شد) و یا در مواردی این موضوع به دلیل پنجره های بزرگ در طبقه پایین ایجاد میشود. چیزی که مشاهده شده بود ریزش طبقات بالایی ساختمانها بر روی طبقات پایینی آنها بود. طوری که طبقه پایینی کاملا از بین رفته بودند اما طبقات بالایی تقریبا سالم بودند. به ساختمانهایی که اینگونه تخریب شده اند ساختمانهای طبقه نرم میگویند.

مقاوم سازی ساختمانهای با طبقه نرم در برابر زلزله به موارد ذکر شده می پردازد و باعث میشود ساختمانها پس از زلزله دچار آسیب کمتری شوند.

از آنجا که چنین مشکلاتی در کشور ما به وفور دیده می شود این موضوع را انتخاب  و به دوستان ارائه می کنم تادانشجویان معماری و عمران با این مشکل ساختمانی ، نحوه ایجاد و چگونگی برطرف کردن و مقاوم سازی ساختمان در برابر آن آشنا شوندو در آنالیز سازه ، بکارگیری دیوارهای برشی و استفاده از دیوارهای خشک(Drywall) بجای دیوارها ی حجیم و باربر این نکته را مد نظر داشته باشند. 

منبع:civiltect.com

لینک 

/ 7 نظر / 87 بازدید
مینا هادی

مطلب خوبی بود.نشون میده که با ی طراحی نادرست که زیادم صورت میگره جون آدما چقدر بخطر میفته که همه از ناآگاهی سازندهاست.

پویا ارشادی

مطلب را دیدم.بسیار زیبا بود.خطاب به مهندس ها: چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

محمدرضا میکائیلی

این پروژه دقیقاً نحوه اثر زلزله و بار رفتن و برگشتی و اثر مخربش رو نشون میده مثال واضحش هم کاریه که بارها و بارها تو زندگی روزمرمون انجام میدیم و چیز نرمی رو برای کاهش لرزه زیر وسایلی مثل لباسشویی قرار میدیم. در مقایسه با میراگرها این طبقه نرم خیلی کارامد تره چون اثر زلزله رو در طول ساختمان کاهش میده

وحیده جهانگیریان

ممنون از مطلب بسیار مفیدتون. باید اضافه کنم که طبقه نرم پديده اي است كه با برداشتن تيغه ها و ديوارهاي يك طبقه از يك ساختمان به وجود مي آيد كه اين طبقه در مقابل طبقات بالايي، داراي يكنواختي، نظم و تكرار ديوارها در ردیف عمودی نمي باشد. اين امر موجب مي گردد كه طبقه مذكور درمقابل بارهاي جانبي به عنوان ضعيف ترين طبقه، كمترين مقاومت را داشته و عملكردي ضعيف از خود نشان دهد. یا توجه به تبررسی هایی که من در مورد سیستم پیش تنیده کرده ام این سوال برایم پیش آمد که آیا بکارگیری این سیستم نیز می تواند راهکار مناسبی برای رفع این مسئله باشد یا خیر؟؟ (با توجه به علتی که در مطالب فوق ذکر شده و دلیل اصلی به وجود آمدن این طبقات را حذف دیوار برای ایجاد دهانه های بزرگ مطرح کرده و با توجه باه اینکه کاربرد سیستم پیش تنیده نیز در اجرای دهانه های بزرگ می باشد و کاهش ستون ها را نیز به همراه دارد... )

شادى كيقبادى

با سپاس از گفتار ارزشمند شما، در اين جا مطلبى كه فكر منو مشغول كرد اين بود كه از اين روش آيا مى توان در يك انبوه سازى با توجه به محدوديت بودجه و مسائل اقتصادى از اين روش استفاده كرد؟ در كل اين روش متواند هزينه هاى ساخت و ساز را بالا ببرد يا آن را كاهش دهد؟ مثلا در ايران چگونه مى توان سازندگان را در بكار گيرى اين روش ترغيبب كرد؟

فائزه فدوی

ممنون.مطلب خیلی جالبی بود.

امید اقبالی

مرسی از مطلب مفیدت، طبق مطالب پست اولین و بهترین راه برای مقابله با اثر این طبقات، شناسایی این طبقات و رفع مشکل این طبقاته که توی طراحی هم ممکنه ایجاد شه.