(سیستم های ساخت و ساز خشک (نیلوفر رشیدی-کارشناسی پیوسته عمران-عمران)

سیستم های ساخت و ساز خشک (درای وال)، ساختارهای سبک و مقاوم در برابر زلزله ای هستند که از ترکیب پنل های گچی (و یا پنل های سیمانی) و پروفیل های سبک فولادی گالوانیزه ساخته می شوند. از ترکیب این دو عنصر، چهار ساختار مذکور حاصل می شود:دیوارهای جدا کننده،سقف های کاذب،دیوارهای پوششی،پوشش های مقاوم در برابر حریق.
دلیل انتخاب این مطلب مزایای زیاد استفاده از سیستم های Drywall نسبت به سیستم های دیگر می باشد،در خصوص این مزایا می توان به تحقیقات انجام شده توسط کارشناسان اشاره کرد که نتایج آن عبارتست از:عملکرد لرزه ای مناسب، کاهش هزینه های سازه ساختمان تا 30 درصد، دقت و سرعت اجرایی بالا، اجرای بسیار آسان، افزایش سطح مفید بنا به میزان تقریبی 10 درصد با توجه به ضخامت بسیار کم دیوارها، قابلیت ترمیم و تعویض و دسترسی و تعمیرات آسان تأسیسات.
/ 8 نظر / 58 بازدید
نسرين غلامي

سلام دوست عزیز.رشته ی من معماریه.کم و بیش با این سازه آشنایی داشتم.ولی فکر میکردم کاربری این سازه فقط در سقف کاذب و دیوار جدا کننده است.حالا با دو تا کاربری جدید این سازه آشنا شدم.پست خوبی بود.مرسی.

حسین فراهانی

سلام.از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید تشکر میکنم./.اما چنتا سوال: 1-در این متن لایه رویین این دیوارها را ورقات نازک گچی ذکر کردید..سوال اینجاست که با توجه به اینکه گچ دارای تردی و مقاومت خمشی کمی میباشد استفاده از لایه ای از گچ با ضخامت کم جایز است؟حال انکه اگر این ورقات در دیوارها استفاده شود . دائما در مواجه با ضربه است؟(استفاده از ورقات چوبی یا ورقات گالوانیزه بجای ورقات گچی) 2در قسمت سقف کاذب روشنایی های مصنوعی(چراغها) بر روی سقف کاذب نسب می شوند یا به وسیله ی زنجیری به سقف اصلی متصل می شوند؟(چه اتصال یک مهتابی باشد . چه یک لوستر 40 تا50 شعله) 3-فاصله بین سقف کاذب باعث ایجاد فضایی برای زندگی موجودات و حشرات موزی نمی شود؟ 4-استفاده از دیوار پوشش در جایی که نشست آن زیاد است مناسب است؟(چرا که نشسن حدود 1 تا2 سانتی متر باعث از هم پاچیدن چهار چوب اصلی دیوار پوشش می شود)/چه تمهیداتی باید انجام داد؟ 5- استفاده از دیوار پوششی..برای پوشاندن ستونها در برابر آتش کاری عبث نیست؟چراکه مقاومت گچ در برابر آتش خیلی کم است/لطفا توضیح دهید؟ممنون..

محمد مداحی

سلام .در تکمیل نظرات دوسته خوبم حسین آیا در دیوارهای پوششی .چه برای پوشاندن ستون چه دیوارها عایق هم بکار میرود؟ممنون..

محمد کاکایی

سلام.مطلب قشنگیه اما حسین به موضوعی اشاره کرد که باعث شد این سوالو بپرسم. سوال:با توجه به مقاومت پایین گچ در برابر آتش که حسین بهش اشاره کرد و با توجه به عبور تاسیسات از داخل این دیوارها و سقفهای کاذب //این تاسیسات در خطر زیادی هستند..چه کارهایی باید کرد که تاسیسات در آتش سوزی یا دیگر حوادث آسیب نبیند؟

علي بخشي

سلام عملكرد اين ديوار ها در نقاط مرطوب به چه صورته ممنون

محمدرضا زائدی

با سلام ،میخواست بدونم این مصالح در مقابل اتش سوزی چه مدت زمانی دوام می اورند؟

نیلوفر رشیدی

با سلام خدمت دوستان در پاسخ آقای مداحی باید بگم که در متن در بخش پوشش های مقاوم در برابر حریق اشاره شده که هم برای ستون و هم دیوارها مورد استفاده می باشد. در پاسخ آقایان فراهانی و کاکایی و زائدی لینک ذیل رو معرفی میکنم http://www.iran-eng.com/archive/index.php/t-42529.html

نیلوفر رشیدی

در پاسخ آقای بخشی سیستم های درای وال دارای مزایای ذیل می باشد: عایق مناسبی در برابر صوت، حرارت، رطوبت، آتش سوزی و آتش مستقیم است. مشخصات فنی و اقتصادی دیوار درای وال از دو لایه صفحات گچی به ضخامت حدود 12 میلی متر تشکیل شده است. (ضخامت صفحات در حال حاضر از 12 تا 20 میلیمتر متغیر است ) پس از آماده شدن دیوارها پیچ حدود 5/0 میلیمتر در گچ فرو می رود تا روی دیوار محل آن برجسته نشود. به منظور جلوگیری از نفوذ آب به داخل صفحات گچی و نیز افزایش مقاومت دیوارها در برابر آتش، از مواد افزودنی نظیر فایبر گلاس و سیلیکون استفاده می شود.