سیستم ساختمانی ترونکوTronco system (نفیسه عابدی - ارشد معماری )

ترونکو در زبان اسپانیایی به معنای الوار است. طرح اصلی این سیستم برگرفته از ساختمان­های چوبی در کانادا و امریکا است.در سیستم ترونکو عنصر اصلی را قطعات لوله از جنس فولاد گالوانیزه با مقطع دایره تشکیل می دهد. این لوله­ها تو خالی هستند و به دلیل وجود هوا در داخل لوله­ها عایق­های حرارتی مناسبی نیز هستند.                                  
سیستم ترونکو به دلیل سهولت و سرعت ساخت یکی از راه حل های نوین و مناسب برای ساخت مجتمع مسکونی با سرعت بالا است.از ویژگی های معماری،میزان انطباق این سیستم با معماری سنتی هر منطقه است. نکته مهم در طراحی پلان این است که زوایا در پلان باید 90 درجه باشند.
بررسی سازه
دیوارهای ساختمان در حکم نگهدارنده ساختمان و پوشش نما است.در این سیستم سقف و دیوارها به صورت یکپارچه عمل می­کنند که این امر مانع تمرکز تنش در اتصالاتی که در برابر زلزله آسیب­پذیرند می­شود. تیر و ستون در این سیستم وجود ندارد،زیرا همه اجزا از یک عنصر اساسی ساخته می­شوند که مشابه الوار چوبی با مقطع دایره است که به صورت افقی روی هم قرار گرفته و در گوشه ها به هم متصل می شوند.این سیستم در برابر زلزله و باد مقاوم است زیرا وزن ساختمانی که با این روش ساخته شود، یک چهارم سیستم های سنتی است. وزن کم، استفاده از این سیستم را در مناطقی با خاک ضعیف و حتی برروی بناهای ساخته شده، ممکن می سازد.یکی از خصوصیات مهم این سیستم امکان مجدد آن است بدین صورت که میتوان از اجزای این سیستم برای ساخت بنایی جدید در مکانی دیگر استفاده کردو در نهایت اینکه عمر مفید بنا بیش از 60 سال است. حداکثر تعداد طبقات قابل اجرا با ای سیستم دو طبقه و در موارد خاص تا سه طبقه است.این سیستم برای سالن های اجتماعات، مساجد، سالن های ورزشی و یا انبارها مناسب نیست.هزینه نهایی آن در مجموع از سیستم های سنتی کمتر است.این سیستم در واقع گامی در راستای تغییر و ایجاد امکانات، قابلیت ها و شیوه های جدید در ترکیب با مصالح امروزی و الهام از ساختمان های قدیمی چوبی است.
/ 6 نظر / 70 بازدید
شادی رادپی

در این سیستم نیز همانند دیگر سیستم های نوین مشابه که با پروفیل های ورق گالوانیزه کار می شوند، تا حدودی محدودیت دهانه وجود دارد. در این سیستم حداکثر دهانه ها بدون ستون میانی 4 متر است و حداکثر ارتفاع سقف با احتساب ضخامت سقف 3/6 متر می باشد که محدود به کاربری های خاص می شود. و نیز برای مقابله با بارهای جانبی مانند باد یا زلزله از مهاربند های تسمه ای استفاده می شود. همانطور که خانم عابدی عزیز فرمودند اتصالات این سیستم با زاوی 90 درجه باید انجام گیرد، اما در برخی از کشور ها از اتصالات با زوایای 30 و 60 درجه و حتی گرد نیز استفاده شده است. همانطور که در مطلب ذکر شده مقاطع افقی به شکل لوله یا قوطی هستند و اعضا قائم با مقاطع مختلف مانند لوله، قوطی و یا مقاطع L شکل به کار برده می شوند. در کل تمام سیستم های نوین ساختمانی که از ورق گالوانیزه به هر شکلی استفاده می کنند، با وجود محدودیت هایی که در ارتفاع و دهانه دارند اما مزایایی دارند که در دنیای تکنولوژی و سرعت امروز می توانند خود را مطرح کنند و از سیستم های سنتی پیشی بگیرند. با تشکر از نفیسه عابدی عزیز.

مریم درویش

در مورد اتصالات زوایای این سیستم میخواستم بیشتر بدونم. چون تنها زاویه 90 درجه برای اتصالات خیلی برای طراحی محدودیت ایجاد میکنه. با تشکر از خانم رادپی بابت توضیحات تکمیلی

پریا صادقی

مزایای این سیستم مانند یکپارچه بودن سازه و سبکی وزن آن از جمله مناسب ترین گزینه ها را پیش روی طراح به لحاظ طراحی لرزه ای قرار می دهد و از سوی دیگر به دلیل امکان استفاده مجدد از قطعات، در صورت تخریب،آسیب کمتری به محیط زیست وارد خواهد نمود. سایر مزایای آن عبارتند از: - تولید ، اجرا وبرپایی این سیستم در هر اقلیم وهرفصلی امکان پذیر است. -سهولت و سرعت بالای ساخت (300 متر مربع سقف و دیوار در یک روز کاری 8 ساعته با 10 نفر نیروی انسانی) -حمل و نقل آسان (به دلیل وزن کم) -عایق حرارت - وزن خیلی کم که باعث مقاومت قابل توجه در برابر زلزله و برپایی بنا بر روی خاک ضعیف می شود. - مقاوم در برابر آتش سوزی اما باید توجه داشت که این سیستم مانند هر سیستم سازه ای دیگری محدودیت هایی مانند تعداد طبقات، ضرورت استفاده از اتصالات 90 درجه (البته همون طور که خانم رادپی متذکر شدند در بعضی کشورها 30و60 درجه هم کار شده است)، قابلیت استفاده در دهانه های کوچک و بالا بودن هزینه های اولیه را نیز دارا می باشد.

بهنازصفاریان

با تشکر از شما،مناسب ترین کاربرد های سیستم ترونکو بناهای مسکونی یک یا دوطبقه می باشد. و در موارد خاص تاسه طبقه است. در حال حاضر مدرسه ای در شهرکاشان با استفاده از این سیستم ساخته شده است.

ظاهره شهودی

متشکرم از مطلب بیان شده. برای تکمیل این مطلب می توان گفت: سیستم ترونکو عایق مناسب حرارت و صوت است. چون لوله توخالی هستند و صوت از سه محیط(فوالد گالوانیزه – هوا- فوال گالوانیزه )عبور می کند. بنابراین این سیستم عایق مناسبی برای صوت است. به دلیل ضخامت کم ورق لوله ها و هوای موجود در داخل لوله ها، تبادل حرارتی نیز در این روش بسیار کم است.

احمد عالیشوندی

ممنون عالیه